węgiel

Lista artykułów

1581496589 ireneusz zyska newseria

Zmiana kursu na zielony

Polityka energetyczna kraju nie tylko nadal nie jest gotowa, ale właśnie jej projekt podlega radykalnym zmianom. Wszystko to z powodu prounijnego zwrotu w kursie energetycznym rządu. Węgiel co prawda nadal jeszcze przez długie lata będzie podstawą produkcji energii zarówno elektrycznej, jak i cieplnej, ale zwrot w kierunku zielonej energetyki i gospodarki będzie w rządowym dokumencie

OZE w domach raczkuje

Nasze gospodarstwa domowe miały w roku 2018 znaczny, bo aż 18,2 proc. udział w krajowym zużyciu energii (bez paliw silnikowych). Z czego pochodzi energia, którą zużywamy? Największe znaczenie mają paliwa stałe, głównie węgiel kamienny (co jest wyjątkiem w UE) i drewno opałowe. Były one najczęściej wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń, przez 45,4 proc. gospodarstw domowych.

Wicepremier będzie namawiał spółki energetyczne, by wykorzystywały polski węgiel

Będę namawiał państwowe spółki energetyczne, by wykorzystywały przede wszystkim polski węgiel - mówił w piątek w PR24 wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Import byłby możliwy jedynie w przypadkach gdy zabraknie polskiego surowca. - Będę bardzo konsekwentnie namawiał zarządy państwowych spółek energetycznych, żeby przede wszystkim wykonywały kontrakty,

Kontrole i zachęty mają zatrzymać import i zmniejszyć zwały

Choć najbardziej palącą kwestią dla strony społecznej były podwyżki wynagrodzeń w Polskiej Grupie Górniczej, to związkowcy wskazywali również na inne problemy. Chodzi głównie o import węgla zza wschodniej granicy i zapachane przykopalniane zwały. Jakie recepty na rozwiązanie tych problemów przedstawiła strona rządowa? Związkowcy od tygodni alarmują, że tańszy obecnie

Związkowcy zakończyli blokadę euroterminalu

Blokada euroterminalu w Sławkowie zakończyła się we wtorek, 18 lutego, około godz. 13.00 - poinformowała na swoim Twitterze Komisja Krajowego WZZ Sierpień 80.  Przypomnijmy, punktualnie o godz. 8.00 rano górnicy zrzeszeni we wszystkich górniczych centralach związkowych zablokowali tory euroterminalu w Sławkowie w woj. śląskim. To przeładunkowy terminal kolejowy usytuowany na styku

1509700497 slawkow 1 pkpcargo com

Związkowcy zablokowali euroterminal kolejowy w Sławkowie

We wtorek, 18 lutego, punktualnie o godz. 8.00 rano górnicy zrzeszeni we wszystkich górniczych centralach związkowych zablokowali tory euroterminalu w Sławkowie w woj. śląskim - poinformował portal netTG.pl Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80. - To ten terminal przeładunkowy łączy Wschód z Europą Zachodnią i to tu przyjeżdża koleją rosyjski węgiel,

1531388868 elektrownia ostroleka c wizualizacja energa

Minister zapewnia, że Ostrołęka C powstanie

- Elektrownia Ostrołęka C powstanie - zapewnił w poniedziałek, 17 lutego, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że trwa dyskusja, z jakiego paliwa będzie korzystała. W czwartek spółki Enea i Energa, mające po 50 proc. udziałów w projekcie budowy 1000 MW bloku na węgiel kamienny Ostrołęka C ogłosiły zawieszenie finansowania inwestycji na 90 dni. W piątek wykonawcy

Z roku na rok spada wydobycie i sprzedaż węgla

W ubiegłym roku polskie kopalnie wydobyły ponad 61,6 mln t węgla kamiennego - ok. 1,8 mln t mniej niż rok wcześniej. Sprzedaż węgla spadła rok do roku o 4,1 mln t, do ponad 58,4 mln t - wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorującego rynek węgla. W piątek, 14 lutego, Agencja opublikowała dane dotyczące wydobycia i sprzedaży węgla w grudniu