węgiel kamienny

Lista artykułów

Górnictwo: wybuch w chińskiej kopalni, 21 zabitych

Co najmniej 21 osób zginęło w wybuchu w kopalni węgla kamiennego na zachodzie Chin - poinformowała w piątek agencja Xinhua. Przyczyną katastrofy była eksplozja gazu.Z informacji agencji wynika, że podziemny wybuch uwięził 34 górników, jednak w wyniku akcji ratunkowej udało się uratować 13 z nich. Wszczęto śledztwo mające na celu wyjaśnienie przyczyn

Tanieje energia, rachunki odbiorców rosną

Ceny hurtowe energii elektrycznej w UE spadają, z powodu stagnacji gospodarczej, taniego węgla, energii odnawialnej oraz niskich cen uprawnień do emisji CO2. Mimo to rachunki za energię są coraz wyższe, bo rosną podatki - wynika z analizy OSW.Ośrodek Studiów Wschodnich opublikował analizę dotyczącą kosztów energii elektrycznej w UE. Jak wskazują jej autorzy, w ostatnich

Sztuka: cuda wyrzeźbione w węglu

Aż trudno uwierzyć, że takie cuda da się wyrzeźbić w węglu! Na otwartej 5 bm w zabrzańskim Muzeum Górnictwa Węglowego wystawie zatytułowanej "Rzeźba w węglu i graficie. Symbol górniczego trudu" można podziwiać setki dużych i małych dzieł, wykonanych przez górniczych mistrzów dłuta. Organizatorzy zaprezentowali ponadto narzędzia i techniki rzeźbiarskie.

W poszukiwaniu modelowej kopalni

Czy na pewno prywatna? Rozległa czy skoncentrowana na najwydajniejszych pokładach? Z tysiącami czy tylko setkami górników? Z drogimi szybami czy z upadową? Jak powinna wyglądać modelowa kopalnia węgla kamiennego na Śląsku, zastanawiano się w piątek (22 listopada) na konferencji „Górnictwo 2013" w Katowicach.Producenci maszyn i szefowie spółek

Piechociński: potrzebne memorandum ws. pieców węglowych

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński spodziewa się, że najdalej podczas szczytu klimatycznego w Paryżu w 2015 r. podpisane będzie międzynarodowe memorandum dotyczące wycofywania pieców węglowych o niskiej sprawności, by ograniczyć emisję CO2.Według wicepremiera Polska powinna należeć do inicjatorów takiego dokumentu, służącego nie tylko ochronie

Debata: górnictwo musi być ekonomiczne

Polskie górnictwo może w przyszłości odnosić sukcesy, jeśli sektor będzie się kierował rachunkiem ekonomicznym - mówili uczestnicy debaty w PAP o przyszłości górnictwa węgla kamiennego. Podkreślali, że w przeciwnym wypadku polski węgiel przegra z importem.Jak mówił b. wicepremier Janusz Steinhoff, polska energetyka będzie oparta na węglu, ale

Górnictwo: wyzwanie dla menedżerów

Ministerstwo Gospodarki postawiło przed menadżerami kopalń wyzwanie dotyczące dostosowania spółek węglowych do warunków rynkowych - powiedział wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.Zastrzegł jednak, że ważne jest zachowanie pewnych priorytetów.- Po pierwsze, chcemy utrzymać potencjał polskiego górnictwa, zwiększać efektywność i

Górnictwo potrzebuje nowych regulacji prawnych

Państwo powinno skupić się na regulacjach wspierających polskie górnictwo, a nie ingerować w zarządzanie spółek węglowych - powiedział b. wicepremier, ekspert branży Janusz Steinhoff.Steinhoff, który uczestniczył w środowej (27 listopada) debacie PAP "Okrągły stół na temat przyszłości górnictwa węgla kamiennego w Polsce", podkreślił,