węgiel kamienny

Lista artykułów

Górnictwo: jedzie węgiel z daleka i z bliska

Według wstępnych danych za 2013 r. do Polski sprowadzono 10,8 mln t węgla. Przy eksporcie wynoszącym 10,6 mln t nasz kraj utrzymał tym samym pozycję importera węgla netto, którą bez dumy dzierży od 2008 r.Jak wyjaśnia dr Katarzyna Stala-Szlugaj z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, w przeciągu ostatniego 10-lecia prawie 78 proc. sprowadzanego węgla

Górnictwo: węgiel z Silesii będzie droższy

Od czerwca 2014 r. ceny węgla produkowanego przez PG Silesia wzrosną. Dotyczy to grubych sortymentów – podał zarząd spółki.Sytuacja górnictwa konsekwentnie od kilku lat się pogarsza. Wpływ na tę sytuację ma m.in. nadprodukcja węgla. Spoglądając na statystyki, od 2011 r. cena węgla energetycznego spadła o ok. 30 proc., a koksowego aż o połowę. Efektem

Górnictwo i zapomniany rynek

Najbardziej rozpoznawalnym producentem węgla w Polsce jest Południowy Koncern Węglowy (dziś Tauron Wydobycie) - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla. Badanie, zrealizowane w styczniu 2014 r. przez TNS Polska, dotyczyło społecznego wizerunku węgla, górnictwa oraz znajomości producentów węgla i przeprowadzone zostało na terenie całego kraju.

Górnictwo: posłowie o problemach branży

Podczas drugiego dnia 68. posiedzenia Sejmu (29 maja), w punkcie dotyczącym informacji bieżącej, posłowie dyskutowali o sytuacji w górnictwie węgla kamiennego. Informację rządu na ten temat przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Jerzy Witold Pietrewicz. Poniżej publikujemy sprawozdanie stenograficzne z przeprowadzonej dyskusji.

Będziemy importować węgiel na potęgę?

Nowo budowane bloki węglowe w elektrowniach w Opolu, Kozienicach i Jaworznie będą potrzebowały kilkanaście milionów ton węgla rocznie. Tymczasem jego wydobycie w Polsce systematycznie spada, ponieważ jest wypierany przez tańszy surowiec z importu. Eksploatacja obecnych złóż węgla bez dodatkowych inwestycji w górnictwo spowoduje, że Polska w perspektywie kolejnych

Górnictwo: 4 czerwca - początek odbudowy branży

4 czerwca przedstawiony zostanie raport międzyresortowego zespołu ds. sanacji górnictwa węgla kamiennego - poinformował wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz. Planowane są m.in. odbudowa krajowej sieci sprzedaży węgla i zwiększenie konkurencyjności sektora.

Górnictwo: węgiel bardziej opłacalny niż OZE

22 mld zł – tyle subsydiów w latach 2010-2013 otrzymało polskie górnictwo  – wynika z raportu opracowanego przez Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, którego podstawowe dane przedstawiliśmy już w portalu górniczym nettg.pl.  CASE bardzo skrupulatnie wyliczyło wyliczyło subsydia dla górnictwa. Ujmując w swoim zestawieniu emerytury

Górnictwo: spadła produkcja węgla kamiennego

Produkcja węgla kamiennego w kwietniu spadła o 9,8 proc. rdr oraz o 8 proc. mdm i wyniosła 5 mln 617 tys. ton - podał w poniedziałek (26 maja) Główny Urząd Statystyczne.W okresie styczeń-kwiecień produkcja spadła o 5,3 proc., do 24 mln 183 tys. ton.