węgiel kamienny

Lista artykułów

Niemcy: odszedł atom, wraca węgiel

Po decyzji o wycofaniu się Niemiec z energetyki jądrowej udział węgla w produkcji prądu w tym kraju znowu wzrasta - informuje Ośrodek Studiów Wschodnich. O ile w 2010 roku w Niemczech wyprodukowano z węgla 41,8 proc. energii elektrycznej, to w 2011 roku już 43,1 proc.Według ekspertów OSW, duże koncerny ze względu na niskie ceny węgla oraz certyfikatów na emisję

Niemcy: atom i węgiel będą w odwodzie

Niemcy w szybkim tempie zamkną swoje elektrownie atomowe. 17 z nich zostanie wyłączonych do 2021 roku. Trzy siłownie będą jednak w razie potrzeby produkować prąd do 2022 roku. Mają one pełnić rolę bufora bezpieczeństwa w sytuacji, gdyby proces przechodzenia na odnawialne źródła energii nie postępował w zakładanym tempie i krajowi groziłyby deficyty prądu. Takie są

Możliwy spadek cen węgla dla energetyki

- Nadpodaż węgla zarówno w Polsce, jak i na świecie może spowodować, że w 2013 roku ceny węgla kupowanego przez polskie elektrownie może spaść - uważa wiceminister gospodarki odpowiedzialny za branżę górniczą Tomasz Tomczykiewicz.- Stagnacja na rynku europejskim i nadpodaż na rynku światowym powodują, że wzrasta konkurencja i cena węgla spada. Spółki

Zespół Trójstronny: o bezpieczeństwie i sytuacji na rynku węgla

Bezpieczeństwo pracy w kopalniach węgla kamiennego oraz sytuacja na rynku węgla – te dwa tematy zdominowały poniedziałkowe (19 listopada) posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników, które gościnnie odbyło się w siedzibie Wyższego Urzędu Górniczego - poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk,

Bogdanka: trwają negocjacje cenowe

- Liczymy, że trwające negocjacje dotyczące sprzedaży naszego węgla w przyszłym roku przyniosą cenę co najmniej na obecnym poziomie powiększonym o wskaźnik inflacji - powiedział w poniedziałek, 19 listopada, Zbigniew Stopa p.o. prezesa LW Bogdanka podczas spotkania z dziennikarzami w gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Okazją do rozmowy była konferencja

Dyskusje: węgiel czarny, niekoniecznie brudny

Uczestnicy konferencji, dotyczącej gospodarki niskoemisyjnej i przyszłości polskiego górnictwa, pod tym względem byli zgodni – Polska nie ma powodu, aby wstydzić się swojego węgla, tym bardziej, że to czarne paliwo nie zawsze jest brudne. Prelegenci wskazywali, że nasz kraj nie znajduje się w grupie państw odpowiedzialnych za najwyższą emisję, globalne zużycie węgla

Bogdanka: Elektrownia Ostrołęka wypowiedziała umowę

We wtorek (30 października) Lubelski Węgiel Bogdanka otrzymał od Elektrowni Ostrołęka wypowiedzenie umowy na wieloletnie dostawy węgla do planowanego do budowy bloku energetycznego – poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki. Umowa przewidywała początek dostaw i początek eksploatacji Bloku C w Ostrołęce o mocy ok. 1000MW na rok 2016 i miała

Węgiel ciągle cennym łupem (GALERIA)

Jedzie pociąg z kopalni. Wiedzą kiedy, skąd i z czym. Żeby być pewnym, puszcza się kilku smarków na zwiady. Bajtle rozpoznają teren i meldują starszym przez komórki. I zaczyna się akcja. Ma być szybko i sprawnie. Bo mogą pojawić się sokiści. Oni też mają swoje sposoby, by nie dać się wykiwać...I jak już ten pociąg jedzie – a toczy się powoli, bo szkody