solidarność

Lista artykułów

1593077934 img 20200624 102058

W rocznicę powstania Solidarności

TVP Historia przygotowuje serię filmów przedstawiających przywódców związkowych z sierpnia 80. z NSZZ Solidarność. Cykl ten produkowany jest przez kilka ekip w całej Polsce i będzie składał się z 40 odcinków. Pierwsze zdjęcia zrealizowano w kopalniach Ziemowit i Piast. Z licznego grona byłych działaczy przed kamerą stanęli Franciszek Noras i Stanisław Janik. Wspominali rok

Przedstawiliśmy premierowi problemy górnictwa

Premier Mateusz Morawiecki w czasie wtorkowej, 9 czerwca, wizyty w Katowicach spotkał się z przedstawicielami górniczych związków zawodowych. W czasie spotkanie reprezentanci strony społecznej rozmawiali z premierem o planowanym wstrzymaniu wydobycia w wybranych kopalniach, a także o sytuacji branży i przygotowywanym programie dla górnictwa. Spotkanie w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim

Zatrzymanie kopalń na trzy tygodnie, oznacza ich likwidację

- To co wygłosił pan wicepremier, przepraszam za wyrażenie, ale jest totalnie irracjonalne. Każdy, kto choć był na wycieczce pod ziemią, doskonale zdaje sobie sprawę, że zatrzymanie kopalń na trzy tygodnie, doprowadzi do samoczynnej likwidacji tych zakładów– skomentował decyzję o zatrzymaniu wydobycia w 12 kopalniach Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej

Polski węgiel tańszy? „W Warszawie nazwano mnie demagogiem”

Czy polski węgiel dla energetyki jest tańszy niż ten importowany z zagranicy? Tak wynika z analizy przeprowadzonej przez Instytut Staszica. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Bogusław Hutka, szefa górniczej Solidarności. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez dr. Dawida Piekarza z Instytutu Staszica w latach 2010-2019 średnie ceny polskiego węgla dla energetyki były niższe o

W ArcelorMittal Poland może dojść do protestów

Śląsko-dabrowska Solidarność poinformowała w środę, 3 czerwca, że zarząd ArcelorMittal Poland wypowiedział bez uzasadnienia obowiązujący w firmie Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy. Dokument ten zawiera korzystne dla pracowników regulacje dotyczące warunków pracy i płacy w firmie. Już niebawem w AMP mogą rozpocząć się akcje protestacyjne. W ocenie przedstawicieli spółki,

Ile wyniesie postojowe? Związkowcy chcą spotkania z zarządem

Związkowcy alarmują, że postojowe wypłacane w kopalniach PGG, które wstrzymały wydobycie może wynieść jedynie 30-40 proc. wynagrodzenia. Strona społeczna domaga się, żeby było to 60 proc. i chce spotkać w tej sprawie z zarządem spółki. Jako pierwsze, 27 kwietnia, wydobycie wstrzymały kopalnie Murckie-Staszic oraz Jankowice. Następnie, 6 maja, dołączyła do nich gliwicka

Związkowa odpowiedzialność za pracowników i ich rodziny

W piątek (8 maja) centrale związkowe i zarząd Polskiej Grupy Górniczej podpisały porozumienie w sprawie uruchomienia programu antykryzysowego w spółce. Jak podpisanie porozumienia argumentuje Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności? - Podpisaliśmy to porozumienie, kierując się przede wszystkim odpowiedzialnością za miejsca pracy 42 tys. pracowników Polskiej Grupy Górniczej i

Związkowcy żądają antykryzysowej tarczy energetycznej

Krajowa Sekcja Energetyki NSZZ Solidarności wystosowała apel do Ministra Aktywów Państwowych w sprawie minimalizowania skutków pandemii SARS-CoV-2. Wyraża w nim zaniepokojenie złą sytuacją ekonomiczną przedsiębiorstw energetycznych, zwłaszcza prowadzących sprzedaż detaliczną. Związkowcy postulują „wprowadzenie w życie niezwłocznych procesów naprawczych zmierzających do