śląsk

Lista artykułów

Setki nowych miejsc pracy na Śląsku

13 nowych projektów inwestycyjnych wartych łącznie ponad 1,1 mld zł pozyskała w pierwszym kwartale tego roku Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE). Inwestorzy otrzymają wsparcie w oparciu o nowe przepisy w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. - Te projekty pozwolą przedsiębiorcom utworzyć w regionie ponad 450 nowych miejsc pracy i utrzymać dotychczasowe zatrudnienie na poziomie

Kultura: trudne śląskie dzieje, czyli o dziadku z Wehrmachtu

Muzeum Śląskie zaprasza 2 kwietnia o godz. 18.00 na panel dyskusyjny wokół książki Kamila Kartasińskiego „Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa”. Będą to rozmowy z cyklu „Między polityką a historią” – Służba Polaków w Wehrmachcie. Dyskusja ma podsumować to, co stało się z tematem „dziadka z Wehrmachtu” po 2005 r. Prelegenci spojrzą na tę problematykę przez

Śląsk: transport miejski w powietrzu

Do międzynarodowej inicjatywy Urban Air Mobility, zakładającej rozwój mobilności miejskiej w przestrzeni powietrznej, przystąpiła Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Inicjatywa skupia 42 miasta lub obszary miejskie, pracujące nad rozwiązaniami w tym zakresie. Od ub. roku Metropolia współuczestniczy w projekcie Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (CEDD), wraz z

Śląskie: dodatkowe pieniądze na walkę ze smogiem

Dodatkowe ponad 40 mln zł przeznaczy w tym roku na działania antysmogowe Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, skupiająca 41 miast i gmin regionu. Decyzję o zwiększeniu w tym celu limitu Metropolitalnego Funduszu Solidarności podjęło we wtorek zgromadzenie GZM. - Przygotowaliśmy nowy regulamin udzielania pomocy finansowej w ramach programu Metropolitalnego Funduszu Solidarności. W

Śląskie: pieniądze na walkę ze smogiem

Ok. 60 mln zł przeznaczy w tym roku na walkę ze smogiem Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Pod tym kątem na najbliższą, wtorkową sesję zgromadzenia GZM przygotowano m.in. zwiększenie limitu Metropolitalnego Funduszu Solidarności. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej

Śląskie: ZTM będzie informował o nagłych zdarzeniach

Specjalny profil nt. nagłych wydarzeń w komunikacji miejskiej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii uruchomił na Facebooku tamtejszy Zarząd Transportu Metropolitalnego. Wcześniej na obszarze Metropolii nie funkcjonowała sprawna informacja na ten temat. Zgodnie z intencją 41 miast i gmin tworzących Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolię (GZM), od 1 stycznia 2019 r. odpowiada

Czyste powietrze: wyższe progi dofinansowania

W woj. śląskim potrzebne jest ok.10-krotne przyspieszenie likwidacji "kopciuchów"; należy więc wprowadzić regulacje, które pozwolą maksymalnie przyspieszyć skuteczne działania antysmogowe - wskazał Śląski Związek Gmin i Powiatów. Stanowisko w sprawie finansowania likwidacji niskiej emisji jest jednym z jedenastu przyjętych w piątek, 1 marca, w Rybniku przez tę największą

Śląsk: chcą pilnego wyjaśnienia sytuacji w kontekście cen energii

Śląski Związek Gmin i Powiatów chce pilnego wyjaśnienia sytuacji prawnej samorządów oraz przedsiębiorstw komunalnych, jako odbiorców energii. Samorządowcy czekają na działanie noweli ustawy o podatku akcyzowym, mającej stabilizować ceny energii. Stanowisko ws. wzrostu cen energii elektrycznej jest jednym z jedenastu przyjętych w piątek w Rybniku przez tę największą organizację