samorząd

Lista artykułów

1706713593 wieczorek pracownia amc

Katowice pracują nad gminnym programem rewitalizacji

Do końca 2023 r. proces rewitalizacji w Katowicach był prowadzony na podstawie Lokalnego Programu Rewitalizacji. Zmiany w prawie, a dokładnie zapisy ustawy o rewitalizacji sprawiły, że miasto przygotowuje się do rozpoczęcia procedury sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Katowice do 2030. – Rozwój miasta jest zapewniony poprzez realizację zadań zaplanowanych w budżecie

Dawna kopalnia Centrum jako centrum biznesu

Na terenach byłej kopalni Centrum w Bytomiu już wkrótce może powstać akcelerator biznesowy, czyli nowoczesne centrum kreatywności, innowacyjności oraz przedsiębiorczości. SRK przekaże nieodpłatnie miastu ponad 12 ha na ten cel. Projekt zrealizuje KSSE. W Urzędzie Miejskim w Bytomiu w środę, 3 lipca, podpisano trójstronne porozumienie, regulujące warunki współpracy SRK, miasta i

Ważna decyzja dla pokopalnianych terenów

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta w Rudzie Śląskiej uchwalona została zmiana w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. Umożliwi ona nadanie funkcji mieszkaniowym i usługowym terenom po kopalni Pokój. Podjęto także decyzję o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu rewitalizacji dla tego obszaru. Przypomnijmy, że 13 czerwca miasto oraz

Zacny prezent od SRK na urodziny górniczego miasta

Spółka Restrukturyzacji Kopalń podpisała z władzami Rudy Śląskiej list intencyjny w sprawie zagospodarowania ok. 65 hektarów terenów po kopalni Pokój. O wydarzeniu tym poinformowano w czasie briefingu, który odbył się na terenie byłego zakładu górniczego. Podpisy pod listem złożyli Jarosław Wieszołek, prezes SRK oraz Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej. Ciekawa jest

1718199635 zarzad sggp

Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce z nowym zarządem

Michał Urgoł, prezydent Jastrzębia-Zdroju, został nowym przewodniczącym zarządu Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce - poinformowała organizacja w swoich mediach społecznościowych. Jego zastępcą będzie Zbigniew Podleśny, burmistrz Radlina. Ponadto w skład zarządu weszli: Andrzej Seweryn, wójt gminy Chełm Śląski, Jacek Latko, burmistrz Libiąża oraz Andrzej Chabros, wójt

Samorządowcy wrócili do planu przedłużenia Drogowej Trasy Średnicowej

Samorządowcy wrócili do rozmów o przedłużeniu Drogowej Trasy Średnicowej na wschód. We wtorek po spotkaniu marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa powiedział, że największym problemem jest uzyskanie decyzji środowiskowych dla obu planowanych odcinków drogi. DTŚ Wschód ma prowadzić z Katowic przez Mysłowice do węzła Jęzor (S1/DK 79) w pobliżu granicy Sosnowca i Jaworzna, a

Jubileusz Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce

W 1999 roku narodziła się idea powołania Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce, które miało stać na straży interesów gmin górniczych i wspomagać ich rozwój. 12 maja br. minęło równo 25 lat jego działalności. Obecnie SGGP skupia 24 gminy nie tyko z województwa śląskiego, ale także z małopolskiego, lubelskiego oraz dolnośląskiego. Celem Stowarzyszenia – jak wynika ze

Hajer oddał głos, czyli powyborcze podsumowania

Wybory samorządowe za nami. Sprawdziliśmy, kto od teraz rządzi w górniczych i pogórniczych miastach. Jest sporo zmian i niespodzianek, co w praktyce oznacza nową jakość życia dla górniczych rodzin. Największe w Zabrzu, Gliwicach i Jastrzębiu-Zdroju. Wielkim zaskoczeniem jest zmiana na fotelu prezydenta Zabrza, kolebki górnictwa i pogórniczej turystyki. Po 18 latach zakończyły się