Zabrze: Samorząd zamierza utrzymać umowę na wywóz odpadów

fot: Krystian Krawczyk

Nowe przepisy wprowadzają również obowiązek rozładunku i przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych w zamkniętych obiektach

fot: Krystian Krawczyk

Urząd Miasta Zabrze zamierza utrzymać podpisaną na początku br. umowę na wywóz odpadów. Komisarz Ewa Weber - p.o. prezydenta miasta - podkreśliła podczas piątkowej konferencji, że jest ona ważna. Sąd uznał, że podczas przetargu na wywóz odpadów w mieście doszło do naruszenia przepisów.

Pod koniec marca br. Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził, że podczas ubiegłorocznego przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w Zabrzu doszło do naruszenia ustawy o zamówieniach publicznych.

P.o. prezydenta miasta Ewa Weber podczas piątkowej konferencji odnosząc się do tego wyroku wskazała, że sąd dopatrzył się “rażąco niskiej ceny“ jak jednego z elementów wybranej oferty (odpadów gruzowych) oraz wskazania w dokumentach instalacji, które “nie odzwierciedlały rzeczywistej możliwości przekazania odpadów do zagospodarowania“

Sąd w wyroku nie nakazał jednak unieważnienia rozstrzygnięcia przetargu i ponownej oceny ofert, o co wnioskowało konsorcjum firm, składające się z Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania ALBA i FCC Śląsk, które odwołało się od decyzji magistratu o wyborze oferty złożonej przez firmę PreZero Service Południe.

- Sąd Okręgowy w Warszawie wskazał, że umowa została zawarta w okolicznościach dopuszczonych w ustawie o zamówieniach publicznych. Krótko mówiąc, nie podważył możliwości zawarcia tej umowy.  Umowa jest ważna. Nie ma żadnej podstawy do tego, żeby rozwiązać umowę, która została zawarta - powiedziała Weber.

Firmy ALBA i FCC twierdzą, że doszło do nieuczciwej konkurencji, a samorząd popełnił błąd podpisując umowę z wykonawcą i powinna ona zostać rozwiązana “bez konieczności stwierdzenia tego faktu w postępowaniu sądowym“.

Komisarz zapowiedziała, że Urząd Miasta Zabrze będzie starał się o kasację marcowego wyroku.

- Taki proces będzie trwał, zwyczajowo na to patrząc, około czterech lat. Będzie to zewnętrzna kancelaria prawna, która ma doświadczenie w tego typu postępowaniach, żeby zawarcie tej umowy było niezależne od tego, kto będzie w przyszłości prezydentem tego miasta.  Musi się to odbywać w sposób uporządkowany - poinformowała Weber.

Przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów w mieście został rozstrzygnięty 18 września 2024 r. Samorząd wybrał ofertę firmy PreZero za 108,2 mln zł. Konsorcjum ALBA i FCC zaproponowało 121,3 mln zł. Decydującym kryterium wyboru była cena.

Konsorcjum odwołało się do Krajowej Izby Odwoławczej, która nie dopatrzyła się nieprawidłowości. Samorząd Zabrza 2 stycznia br. podpisał umowę z PreZero. Natomiast 24 marca zapadł wyrok sądu Warszawie, a 22 maja opublikowano jego pisemne uzasadnienie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.