samorząd

Lista artykułów

Beneficjenci bonu energetycznego nie zapłacą od niego podatku

Nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego - zapewniła we wtorek w Radiu Zet minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. -Będzie to uzupełnione w ustawie, nie jest celem naszym, by był podatek od bonu energetycznego. Były takie uwagi ministerstwa (finansów), ale naszym celem nie jest opodatkowanie bonu. Wystarczy drobny zapis w ustawie wyłączający to

Kolejne źródła odnawialnej energii w Rudzie Śląskiej

Władze Rudy Śląskiej pozyskały kolejne środki zewnętrzne na budowę instalacji OZE w mieście. Jak podał rudzki magistrat, tym razem jest to łącznie 1,3 mln zł, które wykorzystane zostaną na montaż takich instalacji w budynkach użyteczności publicznej oraz komunalnych budynkach mieszkalnych. Źródłem dofinansowania są Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. Jak podał

1712385704 spotkanie bytom srk

Prezes i prezydent rozmawiali o zasobach mieszkaniowych SRK

Prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń Jarosław Wieszołek spotkał się w piątek, 5 kwietnia, z włodarzami Bytomia - prezydentem Mariuszem Wołoszem i wiceprezydentem Michałem Biedą. Rozmowy, jak przekazały służby prasowe SRK, dotyczyły m.in. zasobów mieszkaniowych, które Spółka posiada na terenie gminy. Omówiono kierunki współpracy oraz wizję administrowania tymi zasobami.

Najpierw trzeba zmienić prawo

Spółka Restrukturyzacji Kopalń ma plany zaangażowania się w wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w postaci farm fotowoltaicznych, zagospodarowanie kopalnianych wód, a nawet w projekty wodorowe. Ma być to jedna z odpowiedzi na liczne głosy samorządów, które mają apetyt na tereny pogórnicze i chcą je zagospodarowywać. Ale czy to rozwiązuje problem? W województwie śląskim

Od Rybnickiego Okręgu Węglowego do Rybnickiego Okręgu Wodorowego

ROW 2.0 to projekt miasta Rybnika i Politechniki Śląskiej, którego celem jest transformacja Rybnickiego Okręgu Węglowego w Rybnicki Okręg Wodorowy. W piątek, 22 marca, odbyła się konferencja inaugurująca projekt. Według jego założeń Rybnicki Okręg Wodorowy ma być ośrodkiem nowoczesnych technologii opartych o zrównoważone, efektywne źródła zielonej energii. - Od Rybnickiego

Trzeba nowego spojrzenia na transformację, w tym rolę SRK

- Chciałbym w najbliższych dniach spotkać się z panią minister Marzeną Czarnecką i przekonywać do pomysłu ustawy transformacyjnej – powiedział 25 stycznia w rozmowie z dziennikarzem netTG  Gospodarka-Ludzie Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. - Mam nadzieję, że uda się nam wymienić poglądy na ten temat i sprecyzować podejście nowego rządu do tej

1632976465 technopark

Gliwicki Technopark zbuduje obiekt dla 40 nowoczesnych firm

Nowoczesny obiekt dla 40 firm zbuduje - przy wsparciu funduszy europejskich z obecnej perspektywy - gliwicki Technopark. Powierzchnie mają być oferowane firmom z branż m.in. ICT, automatyki, nowoczesnych źródeł wytwarzania energii czy wyrobów medycznych. Obiekt pod nazwą IT HUB Gliwice będzie już czwartym należącym do Technoparku. W październiku 2022 r. oddano trzeci budynek tej

Chcą stworzyć Regionalny Trójkąt Transgraniczny

Na trójstyku granic Polski, Czech i Słowacji powstanie tzw. Regionalny Trójkąt Transgraniczny; w tej formule przewiduje się współpracę w takich obszarach jak: gospodarka, spotkania ekspertów, promocja regionów - wynika z uzasadnienia uchwały przyjętej przez Sejmik Woj. Śląskiego na ostatniej, grudniowej sesji. Dotąd, od ponad 20 lat, regiony z trójstyku granic Polski, Czech i