metan

Lista artykułów

Sześć lat temu metan zabił pięciu górników

Dokładnie sześć lat temu w kopalni Mysłowice-Wesoła doszło do tragedii, w której życie straciło pięciu górników. W ścianie 560 na poziomie 665 m zapalił się,a potem wybuchł metan. W rocznicę tych tragicznych zdarzeń oddano hołd ofiarom tej katastrofy.  O godz. 9.00 pod tablicą upamiętniająca to zdarzenie, która znajduje się na budynku dyrekcji kopalni, złożono kwiaty

1601468193 biogazowniaiiigeneracji

Biometan to szansa dla Polski

Biometan to szansa dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego kraju - wskazywali we wtorek uczestnicy drugiego dnia konferencji Gazterm, która odbywa się w Międzyzdrojach (Zachodniopomorskie). - Mój apel do kolegów gazowników - potraktujmy biometan jako gigantyczną szansę z punktu widzenia polskiej gospodarki przede wszystkim, ponieważ to nie tylko szansa dla producentów

Pamiętamy o górnikach, którym metan odebrał życie

Uroczystości pod pomnikiem - związane z obchodami jedenastej rocznicy katastrofy na ruchu Śląsk kopalni Wujek - rozpoczęły się ok. godz. 9.00. Wcześniej w parafii Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej Kochłowicach odbyło się nabożeństwo w intencji ofiar katastrofy. 18 września 2009 r. w ruchu Śląsk kopalni Wujek doszło do zapalenia się metanu, a potem do jego

1488031987 kamien maly wiercenia trz

Z odwiertu nie popłynie gorąca woda. Natrafiono na gaz

Z odwiertu w Sękowej koło Gorlic, gdzie zakończyło się drążenie na głębokość 3 km, nie popłynie gorąca woda, ponieważ dowiercono się do złóż gazu. Według przewidywań geologów na tej głębokości miały być złoża wód geotermalnych o temperaturze do 90 st. C. - Robotnicy wywiercili otwór na głębokość 3 tys. m i pojawiły się tam złoża gazu i to uniemożliwia dalsze

Metan zabrał im życie

W piątek, 18 września, minie 11 lat od jednej z największych katastrof w polskim górnictwie. To właśnie tego dnia w 2009 r. w ruchu Śląsk kopalni Wujek doszło do zapalenia się metanu, a potem do jego wybuchu. W wyniku tragedii, która miała miejsce 1050 m pod ziemią, zginęło 20 górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. O ofiarach tej katastrofy przypomina pomnik, który

1600104225 dyczko artur jsw dawid lach

Metan z naszych kopalń musi iść do agregatów, a nie w powietrze

- W JSW wytwarzamy energię z metanu. Chcemy wytwarzać jej więcej i jesteśmy do tego przygotowani - stwierdza w rozmowie z portalem netTG.pl Artur Dyczko, wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. technicznych i operacyjnych.  - Bardzo prawdopodobne, że metan zostanie objęty systemem europejskiego handlu emisjami. To duże zagrożenie dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej? -

JSW zwiększa wykorzystanie metanu

Trzy nowe instalacje umożliwiające wytwarzanie prądu, ciepła i chłodu z metanu pozyskanego podczas eksploatacji węgla rozpoczęły w ostatnich tygodniach pracę w kopalni Knurów-Szczygłowice. Wkrótce Jastrzębska Spółka Węglowa, do której należy zakład, ma uruchomić tam cztery kolejne układy tego typu. Inwestycje w kopalniach Knurów-Szczygłowice i Budryk to część wartego

1598601847 kontar

Związkowcy z Kontry w kopalni Barbara

System wychwytu metanu z szybów wydechowych kopalń zaprezentowano w doświadczalnej kopalni Barbara w Mikołowie. O wydarzeniu, które odbyło się w środę, 26 sierpnia poinformowali portal netTG.pl – uczestniczący w nim – związkowcy ze Związku Zawodowego Kontra. - Za pomocą zaprezentowanych urządzeń możliwe jest nie tylko oczyszczanie powietrza, ale i pozyskanie energii