Prezes PGNiG: Biometan pozwoli spółce utrzymać pozycję lidera rynku gazu

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Jako powód rezygnacji Majewski wskazał powołanie go do pełnienia funkcji prezesa zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Stanowisko to obejmie w czwartek, 12 listopada

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- Biometan pozwoli spółce utrzymać pozycję lidera rynku gazu i jednocześnie idealnie wpisuje się w strategię klimatyczną UE - ocenia prezes PGNiG Paweł Majewski. Grupa zakłada, że w 2030 r. krajowa produkcja metanu z surowców organicznych może sięgnąć 4 mld m sześc. rocznie.

Jak poinformowała grupa, zaangażowanie PGNiG w tworzenie rynku biometanu w Polsce będzie jednym z filarów zaktualizowanej strategii Grupy Kapitałowej PGNiG. Grupa zakłada, że w 2030 r. krajowa produkcja metanu z surowców organicznych może sięgnąć 4 mld m sześc. rocznie.

- Warunkiem szybkiej i racjonalnej transformacji polskiej gospodarki w kierunku neutralności klimatycznej jest szerokie wykorzystanie gazu ziemnego. Wiemy jednak, że jest to paliwo przejściowe, dlatego stawiamy m.in. na biometan, który idealnie wpisuje się w strategię klimatyczną UE" - ocenił Paweł Majewski, prezes PGNiG, omawiając raport Energetyka odnawialna (https://alebank.pl/oze-szansa-dla-inwestorow/) przygotowany przez redakcję miesięcznika Bank we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz PGNiG.

Majewski podkreślił, że produkcja biometanu jest zgodna ze "Strategią redukcji emisji metanu", którą Komisja Europejska przedstawiła 14 października. - Komisja wskazuje właśnie na biogaz i biometan jako jeden ze sposobów rozwiązywania problemu emisji metanu w sektorach rolnym i odpadowym - zauważył.

Jego zdaniem dodatkowe zalety biometanu to zagospodarowanie odpadów rolnych, poprawa bezpieczeństwa energetycznego kraju poprzez stworzenie rozproszonej sieci zakładów produkujących paliwo gazowe, rozwój terenów wiejskich.

Prezes PGNiG zaznaczył, że cel 4 mld m sześc. jest ambitny, ale realny i potrzebny spółce, która chce nadal rozwijać się na rynku gazu. - PGNiG to gaz - mamy w tej dziedzinie doświadczenie, kompetencje, infrastrukturę do przesyłu i magazynowania paliwa. Jeżeli chcemy nadal z tego korzystać, musimy stopniowo uzupełniać gaz ziemny paliwami alternatywnymi - najpierw biometanem, a w dalszej kolejności wodorem - ocenił.

W najbliższych latach PGNiG chce również włączyć do swojego segmentu Wytwarzanie produkcję energii z Odnawialnych Źródeł Energii. Celem Grupy jest posiadanie instalacji o mocy 900 MW, na co chce przeznaczyć 4 mld zł.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA jest spółką giełdową zajmującą się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, importem gazu, a także, poprzez kluczowe spółki, magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.