media

Lista artykułów

W Górniczej o zakończonej akcji i wyzwaniach dla rządzących

Zakończenie akcji w kopalni Pniówek – to temat przewodni najnowszego wydania Górniczej, które do rąk Czytelników trafi w piątek, 27 października. Przypomnijmy, że ratownicy szukali ostatniego z siedmiu górników, którzy zostali uwięzieni pod ziemią po serii wybuchów, do których doszło w kwietniu 2022 r. W tym numerze, który wychodzi tuż przed Dniem Wszystkich Świętych,

W Górniczej o wyborach i obawach związkowców

W piątek, 20 października, ukaże się najnowszy numer Górniczej. Na pierwszej stronie piszemy o wynikach wyborów parlamentarnych oraz przedstawiamy komentarze związkowców dotyczące tego, jakie – ich zdaniem – konsekwencje może mieć przejęcie władzy przez opozycję. Wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość, ale to opozycja uzyskała większość niezbędną do

W Górniczej o rosnącej liczbie studentów, którzy chcą się uczyć kopalnianego fachu

W piątek, 29 września, ukaże się najnowszy numer Górniczej. W tekście czołówkowym piszemy o oblężeniu wydziałów, które prowadzą kształcenie na kierunkach górniczych. Jak się okazuje wyzwaniem może być nie wystarczająca liczba kadry dydaktyczno-naukowej. O wynikach rekrutacji na wydziałach górniczych Politechniki Śląskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Politechniki

W Górniczej o edukacji, cenach węgla i przyszłości Wujka

„Górnicza profesja znowu w modzie” – tym tekstem otworzymy najnowszy numer „Górniczej”, który do rąk Czytelników trafi w piątek, 1 września. Red. Kajetan Berezowski w tym materiale opisuje jak wygląda kształcenie na kierunkach górniczych i jak spółki węglowe zachęcają młodzież do związania swojej przyszłości z sektorem wydobywczym. Temat ten także szeroko omawiamy

W Górniczej o karbonizacji i zatrudnieniu w sektorze węglowym

Prognozy Międzynarodowej Agencji Energetycznej mówią wprost - świat nie zamierza odchodzić od węgla. Wręcz przeciwnie, konsumpcja tego paliwa będzie utrzymywać się na wysokim rekordowym poziomie – o tym m.in. piszemy w najnowszym numerze „Górniczej”, który do rąk naszych Czytelników oddamy w piątek, 18 sierpnia. Sytuację tę analizuje dla nas prof. Władysław Mielczarski z

W Górniczej o planowanych zmianach w prywatnej kopalni

W piątek, 11 sierpnia, ukaże się najnowszy numer Górniczej. W tekście czołówkowym piszemy o planowanych zmianach i oszczędnościach w największej prywatnej kopalni węgla, czyli w PG Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Kopalnia Silesia przygotowuje koncepcję zmian techniczno-organizacyjnych. To odpowiedź na coraz bardziej widoczny kryzys na rynku węgla. Przedstawiciele kopalni

1690358739 przechwytywanie

W Górniczej o NABE oraz eksperymentach ze zgazowaniem węgla

W piątek, 28 lipca, ukaże się najnowszy numer Górniczej. W tekście czołówkowym wracamy do kwestii utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. To właśnie tu mają trafić elektrownie węglowe oraz kopalnie węgla brunatnego. Rada Ministrów przyjęła w ubiegłym tygodniu projekt ustawy o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej

W Górniczej o projekcie DynGOSP i dobrych wynikach na Ziemowicie

W piątek, 14 lipca, ukaże się nowy numer Górniczej. Już na pierwszej stronie piszemy o projekcie o akronimie DynGOSP. Ma być narzędziem do dynamicznego zarządzania branżą węglową na wszystkich poziomach – od produkcji do odbiorcy końcowego. Realizuje go konsorcjum, w którego skład wchodzi Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, Ministerstwo