kopalnie

Lista artykułów

1531730700 bogdanka 2

Węglowa spółka szuka prezesa

W poniedziałek, 3 czerwca, Rada Nadzorcza MR Bogdanka ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa zarządu. MR Bogdanka jest spółką zależną Lubelskiego Węgla Bogdanka. Pierwszy etap postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa zarządu MR Bogdanka zakończy się 11 czerwca. Do tego dnia kandydaci mogą się zgłaszać. Dzień później, 12 czerwca, nastąpi

Węgiel wciąż tańszy, ale rabat już mniejszy

Czerwiec to kolejny miesiąc akcji promocyjnej przygotowanej przez Polską Grupę Górniczą (PGG). W tym miesiącu z kodem rabatowym węgiel sprzedawany przez spółkę jest tańszy o 150 zł/t. Chodzi o promocję pod nazwą „Wiosenne rabaty”. Jak wskazują przedstawiciele PGG, kod rabatowy PGG202406 klienci znajdą na stronie głównej – sklep.pgg.pl, a dzięki niemu przy zakupie co

Dodatkowe pieniądze dla górników PGG. W jakiej wysokości?

W środę, 15 maja, związki zawodowe działające w Polskiej Grupie Górniczej podpisały porozumienie z zarządem spółki o wypłacie jednorazowych kwot dla pracowników. O jakie sumy chodzi? Podpisujący porozumienie postanowili, że pracownicy PGG SA, zatrudnieni pod ziemią na dzień 31 maja 2024 r. otrzymają 2600 zł brutto, pracownicy zatrudnieni na powierzchni (z wyjątkiem pracowników

To trzeci wypadek śmiertelny w górnictwie w tym roku

W portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie informowaliśmy o śmiertelnym wypadku w ruchu Borynia kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie. Zginął w nim 42-letni pracownik. To trzeci wypadek śmiertelny w tym roku w polskim górnictwie, wszystkie miały miejsce w kopalniach węgla kamiennego. W całym minionym roku życie w zakładach wydobywczych  straciło 15 osób. Przypomnijmy, że do pierwszego wypadku w

Duży wzrost górniczych pensji. Powodem nagroda i premia

W 2023 roku średnia miesięczna płaca w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) wyniosła 17516,55 zł brutto. Oznacza to wzrost o 26,4 proc. w odniesieniu do 2022 roku. Tak duży wzrost to przede wszystkim efekt motywacyjnej jednorazowej nagrody pieniężnej wypłaconej 21 lipca 2023 roku oraz premii jednorazowej wypłaconej 27 października 2023 roku. Jak wynika ze sprawozdania z

Czy polskie kopalnie węgla wytrzymają do 2049 r?

W ubiegłym roku węgiel koksujący trafił na unijną listę surowców krytycznych. Jak długo na niej pozostanie? Pytanie to zadają sobie zarówno górnicy, jak i ekonomiści. - Mam wrażenie, że jeszcze długo, ponieważ inna technologia wytopu stali jest bardzo droga. A zatem węgiel koksujący w Europie będzie miał nadal zbyt, a Jastrzębska Spółka Węglowa, jako jedyna spółka

Wydobycie spadło o 0,5 mln ton. Problemy w jednej z kopalń

W 2023 roku kopalnie Południowego Koncernu Węglowego wyprodukowały 4,5 mln t węgla, podczas gdy rok wcześniej produkcja wyniosła trochę ponad 5 mln t. O dużo gorszym wyniku zdecydowały problemy w Zakładzie Górniczym Sobieski. Jak wskazali przedstawiciele PKW, produkcja węgla handlowego brutto dla jednostki produkcyjnej Sobieski-Janina-Brzeszcze w 2023 roku wyniosła 4,5 mln ton.

Minister przemysłu o aktywach węglowych i spółkach energetycznych

Jesteśmy zainteresowani jako Skarb Państwa, żeby przejąć aktywa węglowe od spółek energetycznych - powiedziała we wtorek minister przemysłu Marzena Czarnecka. Zapytana o stan polskiego sektora węglowego stwierdziła, że jest on tragiczny. Szefowa resortu powiedziała na antenie TVP Info, że spółki energetyczne chcą się przed wszystkim pozbyć aktywów węglowych. - I my jesteśmy