kopalnie

Lista artykułów

Państwo szykuje się do przejęcia kopalń od górniczej spółki

Spółka ArcelorMittal Temirtau i rząd Republiki Kazachstanu prowadzą pracę nad nabyciem przez państwo aktywów hutniczych i górniczych. Negocjacje w tej sprawie trwają od kilku miesięcy. Niedawno strony osiągnęły wstępne porozumienie w tej sprawie. Działania w tym względzie przyspieszyła katastrofa do której doszło w kopalni węgla kamiennego im. Kostenki w Kargandzie. Życie

Jakie przepisy mówią o zarządzaniu odpadami w kopalniach?

O ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit zrobiło się głośno za sprawą nagrania, na którym pojawiły się odpady gromadzone pod ziemią. Materiał ten opublikowała stacja TVN24. Do sprawy w oświadczeniu odniosła się Polska Grupa Górnicza, do której należy zakład zlokalizowany w Bieruniu. Kwestie gospodarowania odpadami w zakładach górniczych wyjaśnił na prośbę portalu netTG.pl,

Związkowcy z kopalni pytają o nadwyżkę. Chcą wypłaty premii

We wtorek, 7 listopada br., związkowcy z „Sierpnia 80” z kopalni Mysłowice-Wesoła zwrócili się z wnioskiem o pilne spotkanie w sprawie funduszu płac za drugie półrocze. Chcą, aby ewentualna nadwyżka została wypłacona w formie jednorazowej premii. Przedstawiciele Komisji Oddziałowej WZZ „Sierpień 80” w KWK Mysłowice-Wesoła pismo w tej sprawie skierowali do dyrektora ds.

PGG wydała ponad 1,2 mld zł więcej na świadczenia pracownicze

W 2022 roku na świadczenia na rzecz pracowników Polska Grupa Górnicza, wydała ponad 6 mld zł. To o ponad 1,2 mld zł, czyli jedną czwartą, więcej niż rok wcześniej. Jak wynika ze sprawozdania zarządu z działalności PGG w 2022 roku, koszty pracownicze to wciąż największe wśród wszystkich kosztów rodzajowych ponoszonych przez spółkę, które w całej strukturze kosztów

Zmniejszenie wydobycia? To realizacja zapisów umowy społecznej

Polska Grupa Górnicza odnotuje w roku duży spadek produkcji węgla – o ok. 2,5 mln ton wobec pierwotnych planów. - Nie chcę oceniać, czy ten ubytek w produkcji węgla w PGG jest duży czy mały. Natomiast pokazuje, że z powodzeniem realizujemy proces zmniejszania zdolności produkcyjnych wynikający z zapisów umowy społecznej – argumentuje Krzysztof Stanisławski, przewodniczący MZZ

Problemy w kopalniach. Część zakładów nie wykonała planu

W tym roku kopalnie Polskiej Grupy Górniczej wyprodukują o 2,5 mln ton węgla mniej niż pierwotnie zakładano. - Główna rzecz, która miała wpływ na obniżenie wydobycia w PGG, to zdarzenia w kopalniach o charakterze górniczo-geologicznym – wskazuje Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej „Solidarności” oraz szef tego związku w PGG. Związkowiec wśród powodów mających

Spadek wydobycia? Problem leży po stronie górnictwa

Wydobycie węgla drastycznie maleje, mimo początkowych zapowiedzi o jego wzroście. Polska Grupa Górnicza w tym roku wyprodukuje o ok. 2,5 mln ton mniej niż zakładano. Jaka jest tego przyczyna? - Spadek wydobycia węgla w Polsce jest konsekwencją braku inwestycji – uważa Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. Wraz z wybuchem wojny w Ukrainie popyt i cena węgla wystrzeliły w

Górnicy z podwyżkami w 2024 roku? Żądają uwzględnienia inflacji

W poniedziałek, 6 listopada, przedstawiciele Reprezentatywnych Organizacji Związkowych działających w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zwróciły się do zarządu z żądaniem ustalenia minimalnego przyszłorocznego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń na poziomie przekraczającym o jeden punkt procentowy inflację. „Reprezentatywne Organizacje Związkowe w JSW S.A. zwracają się z żądaniem