Górnictwo: Grupa Bumech z 6,5 mln zysku w trzecim kwartale 2023 roku

fot: Maciej Dorosiński

W PG Silesia pracuje ok. 1350 osób załogi własnej i ok. 500 z firm zewnętrznych.

fot: Maciej Dorosiński

Grupa Bumech w trzecim kwartale zanotowała niespełna 6,5 mln zł zysku netto. Natomiast po trzech kwartałach 2023 roku spółka odnotowała stratę netto w wysokości 30,35 mln zł (rok wcześniej w analogicznym okresie spółka wypracowała ponad 292 mln zł zysku nett). Bumech jest właścicielem kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach.

Jak wskazano w raporcie, skonsolidowane przychody ze sprzedaży w ciągu trzech kwartałów br. wyniosły 546,4 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 825,5 mln zł. W przypadku samego trzeciego kwartału tego roku przychody Grupy Bumech sięgnęły prawie 242,5 mln zł, wobec 355,7 mln zł rok wcześniej.

W samym trzecim kwartale br. Bumech zanotował niespełna 6,5 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 147,17 mln zł zysku w analogicznym okresie w roku minionym. Natomiast narastająco po trzech kwartałach Grupa Bumech odnotowała stratę netto w wysokości 30,35 mln zł.

Bumech to firma górnicza, która zajmuje się m.in. drążeniem wyrobisk podziemnych, serwisem i remontem maszyn oraz produkcją urządzeń i maszyn górniczych. W styczniu 2021 r. Bumech przejął Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia, które prowadzi wydobycie węgla kamiennego w kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. PG Silesia, która jest największą prywatną kopalnią węgla kamiennego w Polsce, w minionym roku wyprodukowała ok. 1,4 mln t. Kopalnia zatrudnia ok. 1350 osób, natomiast oprócz załogi własnej w zakładzie pracuje jeszcze kilkaset osób zatrudnionych w firmach zewnętrznych.

To właśnie sytuacja w kopalni Silesia ma największy wpływ na wyniki Grupy Bumech. W ostatnim czasie kopalnia miała poważne problemy. Jak wskazali przedstawiciele spółki było to związane m.in. z sytuacją geologiczną w kopalni oraz spadającymi cenami węgla i rosnącymi kosztami

- Z przyczyn niezależnych od PGS i niemożliwych do przewidzenia, w okresie sprawozdawczym wystąpiły zdarzenia powodujące zmniejszenie wydobycia węgla w drugim kwartale 2023 roku. W związku z opadami stropu napotkanymi przy eksploatacji ściany 330 w pokładzie 330, powodującymi konieczność podejmowania dodatkowych prac w zakresie zabezpieczenia stropu, wystąpił wolniejszy od przewidywanego postęp eksploatacji ściany. Ponadto, w następstwie opóźnień w dostawach sprzętu oraz przedłużających się terminów realizacji remontów, skutkujących wydłużeniem się okresu zazbrojenia ściany 341, przedmiotowa ściana została oddana do eksploatacji z opóźnieniem – poinformowali przedstawiciele Bumechu.

- W drugim kwartale 2023 r. Zarząd Emitenta zaobserwował istotne negatywne zmiany w sytuacji finansowej Grupy Kapitałowej Emitenta. Z jednej strony miało miejsce zmniejszenie wydobycia węgla w PG Silesia w stosunku do planowanego, co wystąpiło w związku z opóźnieniem oddania do eksploatacji nowej ściany oraz problemami z wydobyciem z już eksploatowanej, czego konsekwencją była mniejsza ilość węgla dostępnego do sprzedaży. Z drugiej strony koszty działalności systematycznie rosły. Dodatkowo w 2023 r. spadły ceny rynkowe węgla przy jednoczesnym spadku zapotrzebowania na ten surowiec, w związku z czym, aby utrzymać się na rynku, PG Silesia zmuszona była obniżyć ceny sprzedaży. W konsekwencji w pierwszym półroczu 2023 roku nastąpiło istotne pogorszenie przychodów i osiąganych wyników w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego – wskazali przedstawiciele Bumechu.

Jak zaznaczyli w trzecim kwartale sytuacja się poprawiła – zarówno jeśli chodzi o sytuację geologiczną i popyt na węgiel.

- W trzecim kwartale 2023 roku zostały przełamane negatywne czynniki geologiczne występujące w kwartale poprzednim na PG Silesii, na skutek czego wydobycie węgla handlowego wzrosło ze 170 tys. ton w drugim kwartale, do 333 tys. ton w trzecim kwartale br. Ponadto w ocenie Emitenta w trzecim kwartale 2023 r. sytuacja na rynku węgla uległa zdecydowanej poprawie i obserwuje się wzrost popytu na ten surowiec. Powyższe znalazło odzwierciedlenie w skonsolidowanych przychodach Grupy za okres lipiec – wrzesień 2023 roku, które wzrosły z 85 mln zł w drugim kwartale do 242,5 mln zł w trzecim kwartale – poinformowano.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Absolutorium dla Zarządu GZM za wykonanie budżetu w 2025 roku

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udzieliło Zarządowi GZM absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Miniony rok upłynął pod znakiem dalszego rozwoju transportu publicznego, inwestycji w zeroemisyjny tabor, wsparcia projektów kolejowych oraz rozbudowy infrastruktury rowerowej, w tym sieci velostrad.

Enea chce działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie

PGE, Enea, Tauron i Orlen podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy odbudowie Ukrainy. Cztery największe polskie firmy energetyczne zadeklarowały gotowość do wspólnego zaangażowania w proces odbudowy kraju, koncentrując się przede wszystkim na odbudowie i rozwoju infrastruktury energetycznej.

Pół miliarda złotych na osłony w JSW. Ponad 3 tysiące osób skorzysta z urlopów

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała z Ministerstwem Energii umowę dotacyjną dotyczącą finansowania odejść pracowników na urlopy górnicze oraz urlopy dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Przewiduje się, że w 2026 roku w JSW z urlopów skorzystają 3092 osoby.

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Orlen podniósł w piątek hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 66 zł, benzyny Super Plus 98 o 42 zł, a oleju napędowego Ekodiesel o 44 zł na metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern. Poprzednio, w czwartek, w hurcie Orlenu benzyna staniała, a olej napędowy zdrożał.