górnicy

Lista artykułów

Historia: Mysłowicki górnik ujęty na czeskim cmentarzu

Uciekał przez wodę i gnojowicę, żeby zmylić puszczone za nim psy tropiące. Trzydziestopięcioletni rębacz z mysłowickiej Kopalni Węgla Kamiennego Wesoła przechytrzył czeskich pograniczników, którzy zrezygnowali z pościgu. Nie docenił jednak determinacji polskich Wojsk Ochrony Pogranicza. Opisane zdarzenie miało miejsce 3 maja 1957 r. w rejonie Zawidowa - małego miasteczka,

Ponad 3,2 tys. górników zakażonych koronawirusem

Kilkadziesiąt nowych przypadków koronawirusa potwierdzono minionej doby wśród górników dwóch spółek węglowych. Wzrost liczby zachorowań był mniejszy niż w poprzednich dniach. Ogółem w sobotę rano zakażonych było 3273 górników z kilkunastu kopalń, wobec 3207 osób raportowanych w piątek rano. Górnicy to niespełna połowa spośród prawie 6,8 tys. wszystkich osób

Osocze potrzebne od zaraz

Z projektem podawania osocza ozdrowieńców pacjentom chorym na COVID-19, jako pierwszy w Polsce wystartował Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie. Natomiast pierwsze oddanie osocza miało miejsce w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Stąd preparat ratujący życie zarażonym koronawirusem trafia już regularnie do szpitali m.in. w Tychach, Raciborzu i

Fundacja o hejcie skierowanym na górników

Fundacja Rodzin Górniczych - która działa już od 23 lat i pomaga m.in. osobom poszkodowanym w wypadkach w kopalniach - odniosła się do fali hejtu, która wylała się na górników, po stwierdzeniu licznych przypadków zarażeń koronawirusem w śląskich zakładach górniczych. Organizacja wydała w tej sprawie oświadczenie, które dotarło także do redakcji portalu netTG.pl. Apeluje w

Apel do górników - ozdrowieńców

Związkowcy z Sierpnia 80 i medycy apelują do górników, którzy pokonali koronawirusa o oddawanie krwi, by ich osocze mogło być wykorzystane w terapii osób gorzej przechodzących Covid-19. Chcą też zmiany przepisów, które nakazują górnikom odpracować dzień, w którym oddali krew. Pierwsi górnicy już zadeklarowali chęć oddania krwi, zaproponowali pomoc Centralnemu Szpitalowi

1588927991 wymazy pgg 10

Spółki węglowe podają oficjalną liczbę zakażonych

Do 2244 wzrosła liczba pracowników kopalń, u których badania potwierdziły zakażenie koronawirusem - wynika z informacji zebranych w spółkach węglowych. To 1268 pracowników Polskiej Grupy Górniczej, 497 z Jastrzębskiej Spółki Węglowej i 479 z kopalni Bobrek. W woj. śląskim potwierdzono już łącznie 5251 zakażeń, najwięcej w całym kraju. Od kilku dni w regionie trwają

Ponad 1,9 tys. zakażonych górników. Są też pierwsi ozdrowieńcy

Jak poinformował w piątek (15 maja) wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, liczba zakażonych pracowników kopalń przekroczyła 1,9 tys. osób. Nie wykluczył, że badania przesiewowe zostaną przeprowadzone w kolejnych kopalniach - taka decyzja ma zostać podjęta w ciągu najbliższych 48 godzin. - Na dzisiaj mamy 4905 przypadków osób zarażonych w woj. śląskim. Jeżeli chodzi o tę

To hejt na Bogu ducha winnych ludzi

- Górnicy po prostu pracują w kopalniach, w bardzo wysokiej wilgotności i temperaturze, gdzie są stosunkowo blisko siebie i nawet jeśli mają zabezpieczenia, to i tak łatwo się zarazić - mówi w rozmowie z portalem neTG.pl prof. Marek Szczepański, socjologa z Uniwersytetu Śląskiego.  - Dlaczego na internetowych forach tyle jadu wylewa się w ostatnich dniach pod adresem górników i