bezpieczeństwo

Lista artykułów

Zagrożenie metanowe nie przemija

Jak czytamy w  opublikowanym przez Wyższy Urząd Górniczy raporcie pt. „Stan bezpieczeństwa i higieny pracy w górnictwie” w l. 2014–2018 miało miejsce 17 zdarzeń związanych z zapaleniem metanu, w wyniku których zginęło 6. górników, 15. doznało ciężkich obrażeń ciała, a 14. lekkich. Ze statystyk wynika, że w 2018 r. w kopalniach węgla kamiennego metan dwa razy zapalił

Wspólnie ćwiczą, by lepiej ratować

Kolejne wspólne ćwiczenia wyspecjalizowanych grup ratowniczo-poszukiwawczych w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu odbędą się w czwartek 6 czerwca. Jak informuje Robert Wnorowski, rzecznik CSRG, wezmą w niej udział m.in. przedstawiciele Polskiego Związku Alpinizmu, GOPR-u, strażacy z Krakowa, ratownicy górniczy z KGHM Polska Miedź. Ćwiczenia prowadzone będą w

1559257116 lekcja tauron

Energetycy przekazują szkołom książki edukacyjne

"Mam przyjaciela energetyka" to pierwsza w Polsce książeczka dla dzieci opowiadająca o codziennej pracy energetyków. Ponad 100 egzemplarzy publikacji trafiło do uczniów wrocławskiej Szkoły Podstawowej nr 4 podczas specjalnych zajęć edukacyjnych zorganizowanych przez Tauron Dystrybucję. Kolejne książki firma przekazała do ponad stu bibliotek szkolnych w podstawówkach w całej

O bezpieczeństwo w kopalniach dba niemal 5000 ratowników!

Na koniec 2018 r. w podziemnych zakładach górniczych w kraju działało 37 stacji ratownictwa i 3 punkty ratownictwa. W zakładach wydobywających ropę naftową i gaz ziemny oraz siarkę metodą podziemnego wytopu, utrzymywanych było 9 stacji (drużyn) ratownictwa. Łączna liczba ratowników górniczych na 31 grudnia 2018 r. wynosiła 4 864 osoby, w tym: 4 105 w kopalniach węgla kamiennego

Nadzór górniczy wymieniał doświadczenia

Szefowie nadzoru górniczego z Polski, Czech oraz Słowacji uczestniczyli od środy do czwartku, 15-16 maja, w konfrencji na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w górnictwie - poinformowały portal netTG.pl służby prasowe Wyższego Urzędu Górniczego. Spotkanie odbyło się w Jihlavie w Czechach. Polski nadzór górniczy reprezntowali prezes WUG Adam Mirek, wiceprezes Krzysztof Król oraz

Ćwierć wieku bez wypadków śmiertelnych w Kowarach

W tym roku minie dwadzieścia pięć lat od ostatniego wypadku śmiertelnego w wyrobiskach kopalni uranu w Kowarach. Nie znaczy to wcale, że znajdujące się w mieście pogórnicze sztolnie są całkowicie zabezpieczone przed ciekawością osób nieodpowiedzialnych. - Tak, w okolicy Kowar są obecnie miejsca niebezpieczne - potwierdza dr Zbigniew Piepiora z Zakładu Gospodarowania i Zarządzania

Akademia BHP - rusza rejestracja uczestników

Rusza rejestracja uczestników na Akademię BHP Wydawnictwa Górniczego. To nazwa konferencji, która 12 czerwca wystartuje w miejscowości Bystra. Nad tym dwudniowym wydarzeniem organizowanym przez wydawcę Trybuny Górniczej i portalu netTG.pl honorowy patronat objął Wyższy Urząd Górniczy.  Eksperci WUG czynnie włączą się w konferencję. Wygłoszą referaty oraz będą prowadzić

Ponad 200 wypadków śmiertelnych przy pracy

W 2018 r. w polskich firmach miało miejsce 84 tys. wypadków, w tym 209 śmiertelnych – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Te liczby szokują, ale tak naprawdę w porównaniu z ubiegłymi latami było bezpieczniej. Łącznie zgłoszono 4,6 proc. mniej osób poszkodowanych w wypadku przy pracy niż w analogicznym okresie ub.r. Spadł też wskaźnik