Szyb, w którym wybuchł metan

fot: ARC

Trzyletni etap modernizacji „Zygmunta” obejmował zarówno roboty na powierzchni, w samej rurze szybowej, jak i na dole kopalni

fot: ARC

Szyb Zygmunt, w którym w środę (27 lipca) doszło do wybuchu metanu to szyb wentylacyjno-materiałowy. Umożliwia transportowanie w całości ciężkich, wielkogabarytowych elementów maszyn do zbrojenia nowo uruchamianych ścian. Jest także przystosowany do jazdy ludzi.

Do jego drążenia - w ramach rozwojowych inwestycji kopalni - przystąpiono przed 24 laty. Do roku 1990 r. uzbrojona rura szybowa została zgłębiona do 621 m. Na powierzchni wzniesiono budynek maszyny wyciągowej i zainstalowano samą maszynę. W rok później uruchomione zostały wentylatory głównego przewietrzania kopalni, zaś w 1992 r. stanęła wieża szybowa. Wraz z rozwojem kopalni pojawiła się potrzeba, by Zygmunt, obok funkcji wentylacyjnej, pełnił również zjazdowo-materiałową. Chodziło zwłaszcza o przejęcie z głównych szybów kopalni transportu w całości wielkogabarytowych elementów o masie do 15 ton.

Rozstrzygnięty w 2004 r. przetarg wyłonił wykonawcę dalszych robót, tj. konsorcjum dwóch firm - świętochłowickiego Prinżbudu-5 oraz bytomskiego Przedsiębiorstwa Budowy Szybów SA. Umowa zakładała trzyletni okres realizacji inwestycji. Wytwórcą mechanicznego fragmentu maszyny wyciągowej były ZUT ZGODA, zaś jej części elektrycznej - DOLMEL i ELCAM.

Trzyletni etap modernizacji Zygmunta obejmował zarówno roboty na powierzchni, w samej rurze szybowej, jak i na dole kopalni. Na powierzchni m.in. został wzniesiony budynek nadszybia wraz z instalacjami i urządzeniami przyszybowymi. Zmodernizowano także maszynę wyciągową oraz zabudowano, zasilającą ją, rozdzielnię 20 kV RMW-Z.

Maszyna otrzymała nowy napęd wraz ze sterowaniem. Nowe są także układy sygnalizacji alarmowej, rewizji szybu i blokowania maszyny wyciągowej. Zygmunt otrzymał odpowiednie do nowych funkcji klatki szybowe i pomosty do kontroli lin. Zabudowano stanowisko odwadniania rząpia i zmodernizowano system jego wentylacji.

Na dole kopalni modernizacja Zygmunta łączyła się m.in. z wykonaniem urządzeń przyszybowych na poziomie 411 m, przebudową 530 m wyrobisk górniczych oraz wykonaniem 6 rozgałęzień i 5 skrzyżowań. W grudniu 2007 r. szyb został oddany do eksploatacji. Inwestycja kosztowała 55 mln złotych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.