Sztolnia odkryta w tunelu drogi ekspresowej S3 z powoduje konieczność dodatkowych zabezpieczeń

fot: Tomasz Rzeczycki

Droga krajowa nr 3

fot: Tomasz Rzeczycki

Czy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad udostępni badaczom odkrytą na wiosnę sztolnię poszukiwawczą po kopalni węgla kamiennego? Jak dotąd nie podjęto w tej sprawie decyzji. Wiadomo natomiast, że fakt natrafienia na wyrobisko górnicze w trakcie drążenia tunelu przysporzy dodatkowych prac budowniczym drogi ekspresowej nr S3, łączącej Lubawkę ze Świnoujściem.

- Nie przypominamy sobie aby wcześniej miał miejsce taki przypadek. To pierwsza inwestycja GDDKiA z budowanym tunelem, gdzie natrafiono na sztolnie. Odkryta sztolnia powoduje konieczność wykonania dodatkowych zabezpieczeń, które wzmocnią obudowę tunelu. Dodatkowo analizowany jest system wyłączenia sztolni z użytkowania i zabezpieczenia na etapie eksploatacji tunelu. Decyzja w sprawie realizacji ewentualnych badań nie została jeszcze podjęta - informuje zespół prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad

Sztolnia odkryta została na początku kwietnia podczas drążenia tunelu TS-26, w jego południowej części. Dwunawowy tunel wykonywany jest między wsiami Sady Górne w gminie Bolków oraz Nowe Bogaczowice w gminie Stare Bogaczowice na Pogórzu Wałbrzyskim. Sztolnia ma około 1,5 m szerokości i około 2 m wysokości. Natrafiono na nią 2 m ponad spągiem drążonego tunelu. Stare wyrobisko górnicze wykonane zostało w zlepieńcu bez obudowy, ze stropem w kształcie sklepienia.

- Wyrobisko biegnie prostopadle do drążonego tunelu, około 300 metrów do wlotu. Dość szybko pojawiły się zdjęcia z odkrycia, do środka wszedł archeolog związany z Inwestorem i nadzór górniczy. Miejsce jest placem budowy, więc wejścia dla osób postronnych nie ma. Możliwe, że w czasie budowy S3 dojdzie jeszcze do podobnych odkryć, ponieważ dawniej ten teren był mocno eksploatowany górniczo. W pobliżu tunelu znajdują się na 2 inne, podobne wyrobiska, do których można wejść, są związane z poszukiwaniem złóż węgla - komentuje odkrycie Krzysztof Krzyżanowski, wrocławski prawnik i badacz wyrobisk górniczych, współautor serii książek Zapomniane podziemia.

Przypadki natrafienia na zapomniane wyrobiska górnicze przy okazji inwestycji infrastrukturalnych nie są w Polsce rzadkością.

- Do takich odkryć dochodzi stosunkowo często, zwłaszcza na terenie miast z przeszłością górniczą. W samym Wałbrzychu natrafiono na pozostałości górnicze kilka razy w ciągu ostatniego roku. Kilka dni temu na Wzgórzu Giedymina pomiędzy Wałbrzychem i Szczawnem-Zdroju natrafiono na zapomniany szyb głębokości trzydziestu metrów. Oczywiście, dla mnie takie wyrobisko ma wartość historyczną i jego poznanie jest ważne dla historii górnictwa rejonu wałbrzyskiego. Nie mam jednak złudzeń, ż budowa tunelu musi iść naprzód, więc wyrobisko zostanie zinwentaryzowane, sfotografowane i ponownie zamknięte, już chyba na zawsze - dodaje Krzysztof Krzyżanowski.

Tunel koło Nowych Bogaczowic ma być najdłuższym drogowym tunelem w polskich Sudetach i zarazem pierwszym wykonanym przez Polaków. W czasach niemieckich na terenie Sudetów leżącym w granicach Polski wykonane zostały trzy bardzo krótkie tunele: jeden bez obudowy w Piechowicach na drodze z centrum miasta do dzielnicy Michałowice oraz dwa na szosie łączącej Złotniki Lubańskie z zaporą i elektrownią wodną na Kwisie.

Droga ekspresowa S3 powstaje częściowo w wzdłuż dotychczasowej drogi krajowej nr 3, łączącej obecnie Świnoujście ze Szklarską Porębą. Odcinek od okolic Bolkowa przez Nowe Bogaczowice do Lubawki prowadzi zupełnie nowym śladem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.