Szkolenia: operator kolejki, jak... pilot samolotu

fot: Maciej Dorosiński

Okulary 3D i przechylenia kabiny gwarantują doznania porównywalne do wrażeń z prawdziwej podróży kopalnianą kolejką - podwieszaną lub spągową

fot: Maciej Dorosiński

Efektywność szkoleń BHP dla różnych specjalistów zatrudnionych w zakładach górniczych ciągle daleka jest od ideału. Dlatego Wyższy Urząd Górniczy promuje nowe metody edukacyjne - o czym poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolata Talarczyk, rzecznik prasowy Urzędu. Przykładem dobrych praktyk w tym zakresie jest trenażer czyli autentyczna kabina stosowana w kolejkach produkcji Becker-Warkop wraz z osprzętem stanowiącym jej wyposażenie.

Dzięki temu urządzeniu operatorów górniczych pojazdów lub maszyn można szkolić na podobnych zasadach jak pilotów samolotów. Okulary 3D i przechylenia kabiny gwarantują doznania porównywalne do wrażeń z prawdziwej podróży kopalnianą kolejką - podwieszaną lub spągową.

Dla niektórych siedzenie w fotelu trenażera - urządzenia szkoleniowego - z powodu stresu i frustracji pojawiających się w wyniku popełnianych błędów może być nawet bardziej emocjonujące niż przemieszczanie się w autentycznym, podziemnym wyrobisku.

Urządzenie została zaprezentowane podczas tegorocznej XIV konferencji "Problemy Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Polskim Górnictwie"(organizowanej przez WUG i Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa). Do trenażera ustawiały się kolejki chętnych do sprawdzenia swoich predyspozycji za sterami. System prezentowany podczas konferencji jest zapowiedzią nowego sposobu szkoleń operatorów kolejek.

Kabina operatora oraz zespół środków audio-video wraz z oprogramowaniem 3D i ścieżką dźwiękową pozwala na wytrenowanie szybkiego i właściwego procesu podejmowania decyzji niezbędnych do prowadzenia transportu, któremu mogą towarzyszyć różne sytuacje losowe.

W trakcie "jazdy kolejką" na ekranie kabiny pojawiają się plansze dynamiczne informujące o sytuacji lub zdarzeniu. Każdy błąd operatora sygnalizowany jest komunikatem ostrzegawczym na ekranie oraz z sygnałem dźwiękowym.

Trenażer, który jest interaktywną aplikacją szkoleniową dla operatorów kolejek, otrzymał w czerwcu br. GRAND‐PRIX Międzynarodowych Targów "Ugol Rosii & Miting", które odbyły się w Nowokuźniecku w Rosji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.