Szkolenia: lepsza komunikacja, to bezpieczeństwo

fot: Jarosław Galusek/ARC

U podstaw większości wypadków leży błąd człowieka...

fot: Jarosław Galusek/ARC

Wzmocnieniu kompetencji osobistych i społecznych pracowników dozoru ruchu służyć ma projekt "Profesjonalny dozór górniczy. Partnerstwo na rzecz szkoleń i poprawy bezpieczeństwa pracy w górnictwie".

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Ruszył 1 września 2012 r., a trwać będzie do 30 września 2013 r. Realizuje go Porozumienie Związków Zawodowych Kadra wraz z partnerem - Głównym Instytutem Górnictwa. To prawdopodobnie pierwszy tego typu projekt realizowany dla dozoru górniczego.

- W 2011 roku GIG przeprowadził badania, mające na celu rozpoznanie przyczyn dużej liczby wypadków przy pracy w kopalniach. Okazało się, że wśród osób dozoru ruchu w każdej z siedmiu badanych kopalń zdarzały się trudności z realizacją funkcji kierowniczej. Spora grupa robotników wyraziła opinię, że trudności te wynikają między innymi z występującego u dozoru braku umiejętności postępowania z ludźmi oraz umiejętności właściwego porozumiewania się - wyjaśnia Katarzyna Nowak, psycholog z Zakładu Badań Ekonomicznych i Społecznych Głównego Instytutu Górnictwa.

Zdaniem psychologów można uznać, że źródłem tych braków jest deficyt kompetencji, uznawanych za tzw. miękkie, które gwarantują radzenie sobie w określonego typu sytuacjach i są nabywane w trakcie treningu społecznego. Składają się na nie m.in. umiejętność komunikowania się, przekonywania do swoich racji, motywowania i zarządzania zespołem.

- Oprócz kompetencji miękkich, jesteśmy wyposażeni także w kompetencje twarde: to nasze kwalifikacje, które od strony merytorycznej pomagają wykonywać pracę. Jednak kompetencje miękkie są ważne dla osób dozoru, bo oprócz tego, że ułatwiają kierowanie, pozwalają osiągać lepsze wyniki. Mają wpływ na ponadprzeciętne wykonywanie zadań zawodowych - twierdzi Katarzyna Nowak.

Projekt "Profesjonalny dozór górniczy" jest obecnie w pierwszej fazie realizacji, podczas której uczestnicy definiują problemy, z którymi spotykają się w codziennej pracy w kopalniach. Na etap drugi, który wystartuje z początkiem 2013 r., składać się będzie 20 seminariów informacyjnych. Ich podsumowaniem będzie wydanie broszury informacyjnej.

- Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie wśród osób dozoru ruchu, zatrudnionych pod ziemią, oraz wśród pracodawców świadomości o ogromnym znaczeniu kompetencji osobistych i społecznych dozoru w kształtowaniu bezpiecznego społecznego środowiska pracy - mówi Grzegorz Herwy, kierownik projektu.

Projektem objętych zostanie łącznie 400 osób, w tym 60 reprezentantów pracodawców (członków zarządów spółek, dyrektorów kopalń, kierowników ds. bhp i szkoleń, kierowników oddziałów w kopalniach), 260 przedstawicieli dozoru oraz 20 pracowników nadzoru górniczego - okręgowych urzędów górniczych i Wyższego Urzędu Górniczego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.