Szczepienie przeszli bezboleśnie. Teraz czują się bezpieczniej, pełniąc dyżury w szpitalach tymczasowych

fot: Kajetan Berezowski

Ratownik górniczy Adrian Ostrowski w trakcie szczepienia w punkcie przy szpitalu MSWiA im. sierżanta Grzegorza Załogi w Katowicach

fot: Kajetan Berezowski

 

Ratownicy górniczy, pełniący służbę w szpitalach tymczasowych, do których trafiają osoby zarażone koronawirusem, zostali zaszczepieni na COVID-19. Żaden z nich nie zgłaszał złego samopoczucia. Wszyscy wykonują powierzone im zadania.

Ratownicy górniczy z Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej pełnią dyżury w szpitalach tymczasowych. Warunkiem podjęcia takiej służby jest posiadanie uprawnień ratownika medycznego. Większość z nich takowe posiada. W styczniu otrzymali pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Jest to preparat firmy Pfizer/BioNTech. Daje odporność przynajmniej na okres pół roku. Podobne opinie dotyczą zresztą pozostałych preparatów, które zostały dopuszczone do stosowania w Unii Europejskiej. Głównym składnikiem, antygenem szczepionki, jest fragment kwasu mRNA. Szczepionka poprzez wniknięcie do organizmu stymuluje komórki do produkcji białek, które będą dezaktywować koronawirusa, gdyby wniknął on do ludzkiego organizmu. Mimo wielu działań ubocznych, opisanych przez ekspertów, zaszczepieni ratownicy górniczy nie zgłaszali żadnych dolegliwości. 

Konsultacje medyczne
Zanim jednak otrzymali szczepionkę, odbyli konsultacje medyczne z dyżurującym lekarzem. Dotyczyły one stanu zdrowia ratowników. W trakcie wywiadu lekarskiego trzeba było poinformować lekarza o przebytych chorobach i obecnym samopoczuciu. Ratownicy wypełnili ponadto ankietę. Zawiera m.in. pytania o terminy ostatnich szczepień. Każdy musiał poinformować, czy wcześniej zetknął się z COVID-19 lub przebył infekcję koronawirusem.

W środę, 3 lutego, w szpitalu MSWiA im. sierżanta Grzegorza Załogi w Katowicach ratownikom górniczym podano drugą dawkę szczepionki. Przyjęli ją m.in. ratownicy z KWK Mysłowice-Wesoła.

– Szczepienie przebiegło sprawnie, zarówno to pierwsze, jak i powtórne. Po pierwszym szczepieniu nikt z nas nie zgłaszał żadnych dolegliwości. Ja również czułem się bardzo dobrze. Można powiedzieć, że szczepienia przeszedłem bezboleśnie. Teraz jesteśmy bardziej pewni siebie. Pomagamy osobom chorym, ponieważ niesienie pomocy jest naszym powołaniem. Dlatego takie poczucie bezpieczeństwa jest nam bardzo potrzebne. Jesteśmy świadkami tego, co dzieje się w szpitalach tymczasowych. Umierają ludzie w różnym wieku. Wszędzie widzimy dużo cierpienia. Na szczęście w naszej kopalni nie mieliśmy wielu przypadków COVID-19. Ci, u których stwierdzono zakażenie, przechodzili chorobę w miarę lekko. Niektórzy zostali skierowani na kwarantannę. Z koronawirusem nie ma żartów. Warto się szczepić – powiedział Adrian Ostrowski, mechanik sprzętu ratowniczego. 

Dyżur w szpitalu
Zadowolenia z wizyty w punkcie szczepień nie krył również jego kolega po fachu – Piotr Sobota.

– Jestem zadowolony z faktu, że mogłem się zaszczepić, zwłaszcza że od listopada ub.r. pełnię dyżury w szpitalu tymczasowym, gdzie stale mam kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem. Ja też zachęcam do szczepień na COVID-19. Nie ma się czego obawiać, to nie boli – zapewnił Piotr Sobota.

Ratownicy otrzymali odpowiednie zaświadczenia potwierdzające przyjęcie dwóch dawek szczepionki.

Przypomnijmy, że w listopadzie 100 ratowników górniczych z Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej rozpoczęło dyżury w szpitalu tymczasowym w Katowicach. Wcześniej przeszli niezbędne szkolenia. Wszyscy zgłosili się dobrowolnie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.