Szczecin: obawiają się likwidacji Elektrowni Pomorzany

Likwidacji Elektrociepłowni Pomorzany, należącej do koncernu PGE GiEK, obawiają się związkowcy z tego zakładu. Jak mówią, przez brak inwestycji i modernizacji zakładu pracę może stracić 200 osób. Koncern odpowiada, że nie ma planów likwidacji elektrociepłowni.

W piątek (16 stycznia) przewodniczący związków zawodowych działających w elektrociepłowni - należącej do Zespołu Elektrowni Dolna Odra - spotkali się z pracownikami, żeby poinformować o poważnej, jak przekonują, sytuacji w zakładzie.

Przewodniczący zakładowej Solidarności 80 Mirosław Lebuda powiedział PAP, że elektrociepłownia będzie mogła działać tylko po modernizacji, której nie ma w planach PGE. "Już teraz docierają do nas informacje, że zapadły decyzje o obniżeniu mocy cieplnej w elektrociepłowni, co będzie skutkowało wyłączeniem dwóch z trzech pracujących tutaj kotłów. Wyłączenie tych kotłów to pozbawienie pracy większości z 200 zatrudnionych tu ludzi" - mówi Lebuda.

Jego zdaniem wycofanie się z planów inwestycji i modernizacji bloków energetycznych spowoduje likwidację tego zakładu po 2019 r. i utratę pracy przez wszystkich pracowników.

- Likwidacja elektrowni spowoduje także, że w Szczecinie zabraknie ciepła - dodał.

Jak zapowiedział, związkowcy zwrócą się w najbliższym czasie do zachodniopomorskich parlamentarzystów z prośbą o pomoc w zachowaniu miejsc pracy w zakładzie.

Polska Grupa Energetyczna Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zapewniła w komunikacie, że nie ma planów likwidacji Elektrociepłowni Pomorzany.

"PGE kontynuuje intensywne prace analityczne dotyczące możliwości zapewnienia długoterminowego funkcjonowania Elektrociepłowni Pomorzany. W dalszym ciągu pod uwagę brana jest modernizacja istniejących bloków lub budowa nowych obiektów. W prowadzonych analizach spółka kieruje się rachunkiem ekonomicznym, ale pod uwagę bierze również interes ekonomiczny odbiorców" - napisano.

W informacji czytamy także, że "w związku z brakiem długoterminowego systemu wsparcia dla kogeneracji (jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i użytkowego ciepła w elektrociepłowni - PAP) ewentualna inwestycja w Elektrociepłowni Pomorzany wymaga zapewnienia stabilnego dostępu do rynku ciepła poprzez wypracowanie zasad współpracy pomiędzy operatorem źródła ciepła i jego dystrybutorem".

Według PGE, długoterminowe zabezpieczenie dostaw ciepła dla szczecinian musi być wynikiem dialogu pomiędzy jego bezpośrednim dostawcą, czyli Szczecińską Energetyką Cieplną, władzami Szczecina i PGE, jako największego w regionie wytwórcy ciepła. Pierwsze takie spotkania miały już miejsce, zaplanowane są kolejne - poinformowała spółka.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna to jeden z koncernów wchodzących w skład grupy energetycznej PGE. Składa się z centrali w Bełchatowie i 12 oddziałów, które znajdują się na terenie dziewięciu województw. Są to kopalnie węgla brunatnego, elektrownie konwencjonalne oraz elektrociepłownie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.