Świętochłowice wymieniły ponad 630 lamp ulicznych

1607701576 tychy lampy

fot: UM Tychy

Zakończenie prac jest planowane do 30 sierpnia 2021 r.

fot: UM Tychy

Projekt wymiany ponad 630 lamp ulicznych na energooszczędne zakończył samorząd Świętochłowic. Kosztem nieco ponad 920 tys. zł miasto wymieniło ogółem źródła światła na ok. 30 ulicach, alejach i parkach.

Jak podał w swoim środowym biuletynie świętochłowicki magistrat, w toku zrealizowanego już projektu Poprawa efektywności energetycznej oświetlenia w wybranych rejonach miasta Świętochłowice wymieniono w sumie 632 oprawy oświetleniowe uliczne, parkowe i tunelowe.

W II etapie prac zamontowano nowe ledowe oprawy oświetleniowe w ok. 30 lokalizacjach obejmujących całe ulice bądź ich odcinki, aleje parkowe czy tunele. Wcześniej, w pierwszym etapie prac, miasto wymieniło ponad 80 opraw na placach przy świętochłowickich kościołach.

Lokalny samorząd akcentuje, że nowe lampy dadzą oszczędność zużycia energii elektrycznej na poziomie ponad 70 proc. Przełoży się to m.in. na ograniczenie kosztów utrzymania oświetlenia, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla przy produkcji energii i poprawę bezpieczeństwa miejsc objętych projektem.

Koszt realizacji całości zadania wyniósł 922,3 tys. zł , z czego 85 proc. zapewniło finansowanie ze środków pomocowych Unii Europejskiej. Miasto dostało tę dotację w jednym z konkursów tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20 .

Nabór wniosków do tego konkursu trwał od końca października 2019 r. do lutego 2020 r. Budżet naboru wynosił 34,3 mln zł - przy maksymalnym poziomie dofinansowania 95 proc. Zarejestrowano 19 wniosków, do dofinansowania wybrano 18.

Najwyżej oceniony został projekt Gliwic z dofinansowaniem ponad 3,9 mln zł, zakładający modernizację 1 958 punktów oświetlenia ulicznego. Największe jednostkowe dofinansowanie - 6,5 mln zł - otrzymały Tychy. Oszacowany na 1,58 mln zł projekt Świętochłowic, miał zapewnioną dotację do 1,35 mln zł (85 proc. kosztów kwalifikowanych).

Dotacje trafiły też wówczas do: Będzina, Miedźnej, Lędzin, Orzesza, Mysłowic, Woźnik, Chełma Śląskiego, Świętochłowic, Wojkowic, Tramwajów Śląskich (spółka kilkunastu lokalnych samorządów), Ornontowic, Bierunia, Pawłowic, Kobióra, Toszka oraz Ciasnej.

Był to już kolejny konkurs wniosków o dotacje do modernizacji oświetlenia ulicznego w centralnej części woj. śląskiego. W poprzednim naborze, rozstrzygniętym we wrześniu ub. roku, do dofinansowania łączną kwotą 56,04 mln zł wybrano 15 projektów o łącznej wartości 74,4 mln zł.

Konkursy w zakresie m.in. oświetlenia ulicznego prowadzone były w ramach działań śląskiego RPO dotyczących efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i gospodarki niskoemisyjnej w tzw. poddziałaniu 4.5.1 ZIT.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.