Świętochłowice udostępnią tereny inwestycyjne w południowej dzielnicy Zgoda

fot: Andrzej Bęben/ARC

Od kilku miesięcy Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, wykonawcami i ekspertami z branży budowlanej pracuje nad rozwiązaniami, które pomogą w optymalizacji procesu budowy dróg w Polsce

fot: Andrzej Bęben/ARC

Umowę na przedłużenie częściowo zmodernizowanej dotąd ul. Zielonej do projektowanego ronda z ul. Ceramiczną i ul. Wojska Polskiego w Świętochłowicach podpisały we wtorek, 19 października, z wykonawcą władze miasta. Chodzi o udostępnienie terenów inwestycyjnych w południowej dzielnicy Zgoda.

Warta ok. 5 mln zł inwestycja, dotycząca budowy ok. 300 m nowej drogi z rondem ma zapewnione wsparcie w wysokości 3,5 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Powinna powstać w ciągu 14 miesięcy: do wiosny przyszłego roku ma potrwać jej projektowanie; prace w terenie powinny ruszyć na przełomie wiosny i lata.

- To bardzo ważny element rozwoju Świętochłowic. Ten odcinek drogi ma szanse spowodować, że ta część miasta zacznie się rozwijać: z jednej strony pod względem inwestycyjnym - są już plany poważnej inwestycji świętochłowickiego inwestora; z drugiej strony tej drogi są już plany budowy osiedla mieszkaniowego - mówił podczas uroczystości wiceprezydent Świętochłowic Sławomir Pośpiech.

- W związku z tym ta część miasta, która w tej chwili jest zaniedbana, jest nieużytkami, za chwilę zacznie pracować dla nas wszystkich. Dzisiaj czuję się po prostu szczęśliwy, że kolejna taka inwestycja jest realizowana w tej kadencji - zadeklarował Pośpiech.

W rozmowie wiceprezydent uściślił, że świętochłowicki przedsiębiorca nabył już w rejonie ul. Zielonej ponad 3,5 ha terenu, wobec którego ma już plany inwestycyjne. Od strony centrum miasto natomiast wespół ze spółką Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Lokalowej w Świętochłowicach chce jeszcze w tej kadencji rozpocząć budowę osiedla na wynajem.

W pobliżu, po drugiej stronie ul. Śląskiej, do której przylega ul. Zielona, planowana jest inwestycja powołanej w maju br. spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa - SIM Śląsk. W przedsięwzięciu, w którym Chorzów, Świętochłowice, Tarnowskie Góry i Zabrze mają z Krajowym Zasobem Nieruchomości (KZN) budować mieszkania czynszowe, m.in. przy świętochłowickiej ul. Śląskiej w pierwszym kroku przewidziano 110 mieszkań.

O pakiecie dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych do siedmiu projektów inwestycyjnych, w łącznej wysokości 28 mln zł, władze zmagających się z problemami finansowymi Świętochłowic informowały w grudniu ub.r. Jak wskazywali wówczas świętochłowiccy samorządowcy, otrzymane wsparcie z RFIL jest porównywalne z jedną dziesiątą rocznego budżetu tego miasta.

- Dotacje z RFIL to generalnie 10 proc. budżetu Świętochłowic, przy czym w kontekście inwestycji mówimy o rekordowym budżecie: w przyszłym roku przekroczymy kwotę 300 mln zł. Na razie prognozujemy budżet 320 mln zł - bez uwzględnienia środków z rządowego funduszu i bez przesunięć z Metropolitalnego Funduszu Solidarności - mówił w grudniu ub.r. prezydent miasta Daniel Beger.

Ocenił, że dotacje z RFIL zagwarantują realizację najważniejszych planowanych inwestycji. - Wsparcie finansowe, jakie dziś otrzymaliśmy, jest gigantyczne, niespotykane na dotychczasową skalę. Dzięki tym środkom zrealizujemy aż siedem dużych projektów, które w przyszłości będą generować dodatkowe przychody, a te z kolei będą przeznaczane na kolejne inwestycje - mówił.

Największa dotacja - 14 mln zł - trafiła na projektowany obecnie remont ul. Przemysłowej wraz z budową zjazdu z Drogowej Trasy Średnicowej. Zjazd z DTŚ udostępni blisko 30 ha terenów inwestycyjnych i ułatwi dojazd do firm działających w dzielnicy Lipiny. Kolejnych 5 mln zł trafi na rozpoczęty już remont ul. Łagiewnickiej w dzielnicy Chropaczów - od ul. Barlickiego do granicy miasta - z wymianą torowiska tramwajowego. 3,5 mln zł skierowano na przedłużenie ul. Zielonej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.