Surowiec będzie, ale na spadek jego cen w najbliższym czasie raczej nie ma co liczyć

fot: Krystian Krawczyk

Obecnie na rynku, w składach, surowiec można kupić po około 3-3,5 tys. zł

fot: Krystian Krawczyk

Najbliższa zima i ciepło w naszych domach, szkołach, biurach – spędza większości z nas sen z powiek. Do Polski płynie właśnie 11 statków z węglem zamówionym przez Polską Grupę Energetyczną. To w sumie 700 tys. t surowca. Także inni importerzy dopinają kontrakty, a Polska Grupa Górnicza informuje, że od sierpnia cały węgiel opałowy z kopalń będzie dostępny w sklepie internetowym spółki. Każdego miesiąca produkcja wynosi ok. 220 tys. t. Czy to wystarczy?

– Polska jest bezpieczna, będzie miała węgiel na jesieni i w sezonie zimowym – zapewnił Wojciech Dąbrowski, prezes PGE, w rozmowie z dziennikarzem Polskiego Radia.

Dodał, że te 11 statków to nie koniec, przypłyną kolejne. Spółki PGE Paliwa oraz Węglokoks zostały zobowiązane decyzją premiera do zakupu i sprowadzenia do 31 października w sumie 4,5 mln t węgla odpowiedniego dla gospodarstw indywidualnych.

PGE informuje, że węgiel zostanie zaimportowany z różnych kierunków, przede wszystkim jednak z Ameryki Południowej i Środkowej. To właśnie ten surowiec jest parametrami najbardziej zbliżony do węgla polskiego i będzie mógł być używany przez klientów indywidualnych, a także ciepłownie.

Jaka będzie cena tego węgla? Tego spółki nie ujawniają. Na rynku, w składach, surowiec można kupić po około 3-3,5 tys. zł i raczej nie należy się spodziewać, że będzie taniej. Problemem będzie też logistyka. Z dnia na dzień nie przybędzie ani wagonów, ani torów.

Rada Ministrów przyjęła niedawno uchwałę w sprawie zabezpieczenia zdolności przeładunkowych węgla przez spółki zarządzające portami morskimi. Autorem tych zmian jest Ministerstwo Infrastruktury. Od przepisów do wykonania droga jednak daleka.

– Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa, rząd chce zwiększyć potencjał w zakresie przeładunku węgla. Chodzi m.in. o zabezpieczenie dodatkowych zdolności przeładunkowych przez podmioty zarządzające portami morskimi o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej – z wykorzystaniem portów morskich Litwy i Łotwy, a także innych dostępnych portów morskich – informuje resort.

Na szczęście pewne inwestycje rozpoczęto jeszcze przed atakiem Rosji na Ukrainę i kryzysem energetycznym. PKP Polskie Linie Kolejowe informują, że przebudowane tory do portów w Szczecinie i Świnoujściu zwiększają efektywność kolei oraz możliwości obsługi żeglugi morskiej. To projekt o wartości około 1,5 mld zł, współfinansowany z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Ma zostać sfinalizowany w drugiej połowie roku.

Resort infrastruktury zapewnia, że inwestycja PKP PLK zapewni kursowanie dłuższych i cięższych składów. Pojadą 750-metrowe pociągi o obciążeniu 221 kN na oś. Umożliwi to obsługę większej liczby wagonów do przewozu ładunków m.in. w kontenerach. Składy towarowe zostaną obsłużone szybciej i sprawniej. Czas przeładunków w portach skróci się od kilku do nawet kilkudziesięciu minut.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.