Strategia rozwoju woj. śląskiego zmierza w kierunku nowoczesnej, zielonej gospodarki

fot: Maciej Dorosiński

We wprowadzeniu do strategii, aktualnym potencjałem i wyzwaniem woj. śląskiego, są: specyficzny układ osadniczy, wysoki poziom urbanizacji i duży potencjał ludzki - napisano we wprowadzeniu do Strategii

fot: Maciej Dorosiński

Strategię rozwoju woj. śląskiego do 2030 r. przyjął w poniedziałek sejmik tego regionu. Jak zapisano we wstępie, jednym z kluczowych wyzwań regionu jest dynamizacja procesów sprawiedliwej transformacji regionu - w kierunku nowoczesnej, zielonej gospodarki.

Strategia "Śląskie 2030", nosząca subtytuł "Zielone Śląskie", jest aktualizacją dokumentu z 2013 r., sięgającego wówczas zakresem 2020 r. Prace nad obecną, piątą już edycją regionalnej strategii, podjęto w 2018 r. Sygnuje ją zarząd województwa kierowany przez marszałka Jakuba Chełstowskiego. Za redakcję odpowiada departament rozwoju regionalnego, podlegający wicemarszałkowi Wojciechowi Kałuży.

Jak napisano we wprowadzeniu do strategii, aktualnym potencjałem i wyzwaniem woj. śląskiego, są: specyficzny układ osadniczy, wysoki poziom urbanizacji i duży potencjał ludzki. Jednocześnie rozwiniętym, zdywersyfikowanym pod względem gospodarczym regionie, od ponad 30 lat zachodzą procesy restrukturyzacji gospodarczej, wpływające na jego potencjał i powodujące zmiany społeczne.

"To właśnie dynamizacja procesów sprawiedliwej transformacji regionu w kierunku nowoczesnej, zielonej gospodarki stanowi jedno z kluczowych wyzwań regionu" - zaakcentowano we wstępie.

Dodano, że dokument wskazuje m.in. narzędzia pobudzenia tempa rozwoju gospodarczego w oparciu o sektor przedsiębiorstw innowacyjnych. Strategia "Śląskie 2030" ma również odpowiadać na wyzwania demograficzne: ujemny przyrost naturalny oraz procesy migracyjne.

"Z tego też względu ważnym obszarem aktywności samorządu powinna być poprawa warunków życia w regionie () m.in. poprzez podnoszenie jakości środowiska i przestrzeni, stworzenie atrakcyjnej oferty w zakresie usług publicznych, wspieranie rodziny, poprawę bezpieczeństwa zarówno w wymiarze socjalnym jak i publicznym oraz adaptacji do zmian klimatu i przeciwdziałanie ich skutkom" - wymieniono.

Główne cele strategii to uczynienie woj. śląskiego: "regionem odpowiedzialnej transformacji gospodarczej", "regionem przyjaznym dla mieszkańca", "regionem sprawnie zarządzanym" i "regionem wysokiej jakości środowiska i przestrzeni".

Strategia wskazuje szereg mających temu służyć grup przedsięwzięć. Przykładowo, pod hasłem "Reindustrialne Śląskie" wymieniono: monitorowanie stanu i potencjału terenów przemysłowych i poprzemysłowych, zarządzanie i koordynację działań związanych z przekształceniem terenów poprzemysłowych i nadaniem im nowych funkcji, rozwój parków przemysłowych oraz pozyskiwanie i obsługa inwestorów na terenach poprzemysłowych czy dywersyfikację i rozwój nowoczesnych dziedzin gospodarki w miejsce tradycyjnych, m.in. poprzez wsparcie sektora biznesu na terenach pogórniczych.

We wprowadzeniu do dokumentu napisano, że obecna wizja rozwoju woj. śląskiego jest kontynuacją i uszczegółowieniem myśli strategicznej, realizowanej od 2000 r. w kolejnych strategiach. "Natomiast coraz bardziej świadomie podejmuje się w niniejszym dokumencie zagadnienia transformacji regionu uwzględniające poszanowanie środowiska naturalnego - Zielone Śląskie" - wskazano.

Zapewniono też, że zapisy dokumentu były tworzone w oparciu o szeroką debatę publiczną oraz prace analityczne. Jak zastrzeżono, choć założenia dokumentu powstały przed rozwojem zagrożenia obecnej epidemii SARS-CoV-2, "wszystkie wskazane uwarunkowania pozostają aktualne".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Polska gospodarka rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej

Piątkowe dane o produkcji przemysłowej wpisują się w obraz "kuloodpornej gospodarki", która rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej - uważają analitycy PKO Banku Polskiego. Ich zdaniem dane sugerują, że konflikt na Bliskim Wschodzie nie wywołał istotnego spadku aktywności w sektorze.