Strategia Orlenu będzie miała poślizg

PKN ORLEN LOGO

fot: ARC

Od roku PKN Orlen w tajemnicy próbuje odkupić od Ukraińców koncesje na poszukiwanie i wydobycie libijskiego gazu i nafty - twierdzi Piotr Kownacki

fot: ARC

Kryzys na świecie nie omija nikogo. Tym razem opóźni publiczną prezentację zaktualizowanej strategii Orlenu - napisał \"Puls Biznesu\".

Od kilku tygodni PKN Orlen, płocki gigant paliwowy, zapowiada ogłoszenie zaktualizowanej strategii. Pierwotna wersja harmonogramu zakładała, że w połowie października rada nadzorcza zaakceptuje strategię, a akcjonariusze zostaną poinformowani o jej założeniach na przełomie października i listopada. Tak się jednak nie stanie. Według nieoficjalnych informacji, zarząd przygotował wniosek dotyczący opóźnienia publicznego ogłoszenia dokumentu.

Powodem ma być kryzys rynków finansowych, który tym razem pośrednio trafił w największą spółkę na warszawskim parkiecie.

— Czy byłby jakiś sens, by cokolwiek obecnie ogłaszać? Rynek nas nie posłucha, bo jest przerażony tym, co się dzieje. Musimy z tym poczekać, aż sytuacja się uspokoi — tłumaczy wysoki rangą menedżer PKN Orlen.

Jak długo? Tego dokładnie nie wie nikt. Nasz rozmówca bardzo liczy jednak, że sytuacja na tyle wróci do normy, by zaktualizowana strategia ujrzała światło dzienne jeszcze w listopadzie. Ale zapewnić o tym nie może. Wniosek zarządu w sprawie odłożenia terminu publikacji strategii ma być przedstawiony radzie nadzorczej na posiedzeniu, które odbędzie się 22-23 października.

Co się znajdzie w nowej strategii? Przede wszystkim firma chce nadać ostateczny kształt planom dotyczącym wydobycia ropy naftowej. Po wielu latach gołosłownych deklaracji, nowy zarząd liczy, że to jemu przypadnie w udziale wydobycie pierwszej baryłki. Efektem ma być m.in. wzrost wartości spółki (na razie 13 mld zł), która dzisiaj znacznie odstaje pod względem kapitalizacji choćby od MOL (20 mld zł). Koncern chce szukać ropy głównie w Afryce Północnej, na Ukrainie i w Polsce. Wśród partnerów wymienia PGNiG i inwestorów arabskich znad Zatoki Perskiej.

Orlen chce sobie też odpowiedzieć na pytanie, czy dalej inwestować w spółki chemiczne, czy też je sprzedać (dotyczy to głównie Anwilu). Spółka pochyli się także nad segmentem petrochemicznym. Zapowiada \"optymalizację wydatków na inwestycje\", co można rozumieć jako chęć ich przycięcia.

— Trudno ocenić wpływ opóźnienia w przygotowaniu strategii na postrzeganie Orlenu przez inwestorów. Może lepiej niech to zajmie trochę więcej czasu, ale będzie dobrze przygotowane. Ostatnio rzeczywiście mieliśmy do czynienia z poważnymi zawirowaniami na rynkach, także na rynku ropy naftowej. Niewykluczone, że zarząd Orlenu postanowił w tej sytuacji zweryfikować wcześniejsze założenia — mówi Ludomir Zalewski, analityk Domu Maklerskiego PKO BP.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.