Sto połączeń więcej w nowym rozkładzie jazdy pociągów w woj. śląskim

Dokładnie o sto połączeń więcej niż do tej pory - zgodnie z nowym rozkładem jazdy Przewozów Regionalnych - będzie obsługiwał śląski zakład tej kolejowej spółki. W całym kraju od 13 grudnia przybędzie 338 połączeń.

O założeniach nowego rozkładu jazdy pociągów Przewozów Regionalnych na terenie woj. śląskiego poinformowali kolejarze oraz przedstawiciele władz regionu podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach.

Zamiast dotychczasowych 551 pociągów na śląskie tory po zmianie rozkładu ma wyjechać 651. Najwięcej - 27 kursów - przybędzie na trasie z Gliwic do Częstochowy. Sześć z nich to połączenie pośpieszne obsługiwane przez nowoczesne składy \"Flirt\". Podróż nimi z Katowic do Częstochowy ma zająć nieco ponad godzinę.

Pociągów ma też przybyć na trasach łączących Katowice z Rybnikiem i Raciborzem, gdzie w ostatnich miesiącach pasażerowie skarżyli się na niewystarczającą liczbę kursów. Do dotychczasowych 26 pociągów między Katowicami a Rybnikiem dołączą 22 kolejne. 12 dodatkowych składów będzie kursować na trasie Katowice - Lubliniec - Kluczbork, a dziewięć na linii Cieszyn lub Zebrzydowice - Czechowice Dziedzice - Oświęcim.

Zwiększy się też liczba połączeń do miejscowości turystycznych. Na trasie z Katowic do Zwardonia przybędzie pięć pociągów, do Wisły dwa, a na połączeniu Bielsko-Biała - Wadowice - sześć. Na reaktywowanej w marcu ub. roku linii Bytom - Gliwice przybędzie również sześć pociągów.

Na jedenastu liniach w regionie wprowadzone zostać ma tzw. taktowanie, dzięki czemu pociągi będą odjeżdżały w równych odstępach czasu. Z Częstochowy takt będzie obowiązywał na kierunkach - Koluszki, Kielce, Opole i Gliwice. Z Gliwic w tym systemie kursowały będą pociągi do Bytomia, Kędzierzyna-Koźla i Strzelec Opolskich.

Z Katowic w ruchu cyklicznym pociągi odjadą do Tychów, Kluczborka, Krakowa i Rybnika. Z Raciborza regularne kursy zaplanowano do Kędzierzyna Koźla. Ostateczna wersja rozkładu i szczegóły wszystkich połączeń mają zostać podane w najbliższych dniach.

\"Ten rozkład jest przełomowy, jeśli chodzi o historię kolei na Śląsku. Chcemy dążyć do tego, by zmniejszać koszty funkcjonowania naszego przedsiębiorstwa, a za zaoszczędzone pieniądze zamierzamy uruchamiać w przyszłości nowe połączenia\" - ocenił dyrektor Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych Przemysław Gardoń.

Po raz pierwszy śląski przewoźnik będzie reklamował najważniejsze połączenia. Podróżnych do jazdy pociągami mają też zachęcać wydrukowane w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy kieszonkowe wersje rozkładu. Będzie je można kupić po cenie druku, czyli - według wstępnych zapowiedzi - za 1-1,5 zł.

Marszałek woj. śląskiego Bogusław Śmigielski uznał w poniedziałek, że nowy rozkład jazdy powinien być dla pasażerów satysfakcjonujący. \"Zmieniamy filozofię jazdy pociągów. Nie zamierzamy podnosić cen biletów, za to będziemy dążyć do zwiększenia oraz uszczelnienia przychodów, z których będą finansowane inwestycje\" - zadeklarował.

Woj. śląskie było pierwszym w Polsce, które podpisało z koleją ramową umowę na dofinansowanie przewozów regionalnych przez pięć lat, do 2012 r. W tym okresie samorząd ma przeznaczyć na komunikację kolejową łącznie 510 mln zł; szczegółowe kwoty są co roku negocjowane.

Wydzielona z Polskich Kolei Państwowych spółka Przewozy Regionalne od grudnia 2008 r. należy do samorządów 16 województw. W ostatnim rozkładzie jazdy dziennie uruchamiała ok. 3 tys. pociągów, przewożąc ok. 340 tys. pasażerów. Około połowy podróżnych dojeżdża stale pociągami PR do szkoły i pracy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.