Stanowisko wypracowane w czasie warszawskiego szczytu ma trafić do europarlamentu

fot: Maciej Dorosiński

Prezes PGG Tomasz Rogala przekazał deklarację europosłowi Grzegorzowi Tobiszowskiemu (po lewej)

fot: Maciej Dorosiński

Dwa dni obrad, cztery sesje, ponad trzydziestu prelegentów – tak można podsumować Energy Summit, który w środę, 2 października, zakończył się w Warszawie. Najważniejszym efektem obrad jest przyjęcie deklaracji w sprawie warunków zrównoważonej transformacji energetycznej. Ogłoszono ją po ostatniej sesji, w której uczestniczyli członkowie zarządów polskich i zagranicznych spółek z sektora surowcowo-energetycznego.

Tekst deklaracji odczytał prezes Polskiej Grupy Górniczej oraz prezydent Euracoal Tomasz Rogala. Dokument został przekazany eurodeputowanemu Grzegorzowi Tobiszowskiemu, który ma go przedstawić na forum Parlamentu Eoropejskiego.

We wstępie deklaracji podkreślono, że transformacja energetyczna stanowi przekształcenie technologiczne w kierunku niskoemisyjnej gospodarki i przy wykorzystaniu zróżnicowanych źródeł energii. Proces ten powinien odbywać się w zgodzie z ładem społecznym, przy uwzględnieniu racjonalnych decyzji gospodarczych i zachowaniu konkurencyjności przemysłu europejskiego, a także przy poszanowaniu środowiska naturalnego.

Deklaracja opiera się na czterech punktach. W pierwszym stwierdzono, że zrównoważona transformacja musi odpowiadać wyzwaniom klimatycznym, w tym również celom ustalonym w Porozumieniu Paryskim, ale wymaga globalnych działań z adekwatnie przyjętymi zobowiązaniami i istotnym wkładem wszystkich krajów, a szczególnie grupy G20. Dodano, że europejski sektor energetyczno-wydobywczy będzie kontynuował ograniczenie emisji w ramach wiarygodnego systemu EU ETS.

W punkcie drugim podkreślono, że zrównoważona transformacja energetyczna to proces kosztowny, ale przede wszystkim zróżnicowany w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Z tego też powodu państwa członkowskie powinny mieć swobodę w zakresie określenia ram czasowych oraz doboru narzędzi i instrumentów niezbędnych do jej przeprowadzenia w sposób sprawiedliwy i zrównoważony.

W kolejnym punkcie zwrócono uwagę na znaczenie europejskiego sektora wydobywczo-energetycznego, który jest kluczem wartości. Z tego też powodu transformacja musi uwzględniać regiony górnicze i zapobiec ich zubożeniu oraz społecznej niestabilności. Zmiany powinny także dawać impuls dla innowacyjności i inwestowania.

Czwarty z punktów skupia się na zachowaniu równowagi pomiędzy bezpieczeństwem energetycznym, konkurencyjnością gospodarki i ochroną klimatu. To właśnie te trzy obszary będą fundamentem funkcjonowania i sprawiedliwego rozwoju społeczeństwa i gospodarki każdego kraju.

Uczestnicy kongresu uznali także, że przyjęta deklaracja powinna być uwzgledniana dla przyjmowanych przez organy Unii Europejskich strategii, polityk, prognoz oraz dyrektyw. Zaproponowano także interesariuszom procesu transformacji współpracę z naukowcami i ekspertami, w celu oceny realizowanego procesu transformacji oraz jego zgodności z warunkami zawartymi w deklaracji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.