Stadion Śląski: otwarcie możliwe we wrześniu, lecz bez hotelu

fot: Maciej Dorosiński

Właścicielem stadionu i inwestorem jego przebudowy jest samorząd woj. śląskiego. Zasadnicze roboty są wstrzymane od ponad dwóch i pół roku - od czasu awarii przy podnoszeniu zadaszenia

fot: Maciej Dorosiński

Modernizacja Stadionu Śląskiego dobiega końca, jego otwarcie we wrześniu jest aktualne - przekazał we wtorek (23 maja) członek zarządu województwa śląskiego Kazimierz Karolczak. Obiekt zostanie otwarty bez hotelu. Możliwe, że funkcja ta zostanie zastąpiona biurowo-konferencyjną.

Przedstawiciel samorządu woj. śląskiego, który jest inwestorem trwającej od kilku lat przebudowy Stadionu Śląskiego poinformował, że obecne prace zmierzają - zgodnie z wcześniejszymi założeniami - do zakończenia około połowy roku. Wówczas obiekt zostanie przekazany do formalnych odbiorów.

Wbrew wcześniejszym planom, z chwilą otwarcia stadionu nie będzie przy nim działał dotychczasowy przystadionowy hotel. W ostatnich miesiącach samorząd próbował wyłonić dla niego nowego operatora, który prowadziłby go, po wcześniejszym podniesieniu standardu z dwóch do trzech gwiazdek.

Wątpliwy hotel
- Analizowaliśmy rynek, ogłaszaliśmy dwukrotnie postępowanie, żeby znaleźć operatora. Proponowane ceny były tak niesatysfakcjonujące, że powstaje pytanie czy utrzymywanie hotelu w tym miejscu jest sensowne. Szczególnie, że w otoczeniu Parku Śląskiego są już dwa takie duże obiekty, a jeszcze jeden będzie powstawał - zaznaczył Karolczak.

- W tej chwili pracujemy, chcąc policzyć biznesplan dla pomieszczeń konferencyjno-biurowych. Może się okazać, że to będzie lepsze rozwiązanie, ale decyzji w tym zakresie jeszcze nie ma - zasygnalizował. - Cała reszta bez zmian. Tym bardziej, że obiekt ten w żaden sposób nie przeszkodzi otwarciu stadionu; funkcja tego obiektu nie wpływa na jego działanie - dodał.

Obecnie na Stadionie Śląskim trwa ostatni etap modernizacji, m.in. od lutego br. zainstalowano już tam większość krzesełek (zgodnie z planem ich montaż ma trwać do końca czerwca). Łącznie w obiekcie ma być ponad 54 tys. siedzisk w sześciu odcieniach koloru niebieskiego.

18 mają koordynująca przebudowę samorządowa spółka Stadion Śląski ogłosiła przetarg na modernizację promenady wokół Stadionu Śląskiego wraz z elementami kanalizacji deszczowej.

Podtrzymywane obecnie zapowiedzi zakończenia prac na stadionie w połowie roku są zgodne z przekazywanymi przez samorząd woj. śląskiego w ostatnich miesiącach, gdy informowano, że realny termin oficjalnego otwarcia zmodernizowanego obiektu, czyli organizacji tam pierwszych imprez, to wrzesień tego roku.

Stadion zamknięty od 2009 r. 
Stadion Śląski jest zamknięty od jesieni 2009 r., kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji, czyli przede wszystkim montaż dachu. Zasadnicze prace wstrzymano w lipcu 2011 r. Tuż przed zakończeniem podnoszenia linowej konstrukcji dachu pękły dwa z 40 uchwytów łączących liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem.

Ostatecznie montaż zadaszenia Stadionu Śląskiego zakończył się powodzeniem w grudniu ub. roku. W obiekcie są prowadzone prace wykończeniowe realizowane w ramach oddzielnych postępowań zmierzających do zakończenia modernizacji. Ostateczny koszt całego tego przedsięwzięcia powinien zamknąć się w ok. 650 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala