NFOŚiGW ma już akceptację EBI na 15 programów o wartości 18,7 mld zł

fot: Witold Gałązka/ARC

W Brukseli EURELECTRIC ze wsparciem Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej zorganizował konferencję poświęconą pakietowi mobilności i przyszłości elektryfikacji transportu

fot: Witold Gałązka/ARC

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zaakceptował już 15 programów NFOŚiGW o wartości 18,7 mld zł, które będą finansowane z Funduszu Modernizacyjnego - poinformował PAP wiceprezes Funduszu Paweł Mirowski. Łączna wartość programów finansowanych z tego mechanizmu ma wynieść ok. 30 mld zł.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski na pytanie o programy, które mają być finansowane z Funduszu Modernizacyjnego, poinformował w rozmowie z PAP, że Europejski Bank Inwestycyjny zaakceptował już 15 z nich.

Jak powiedział Mirowski 15 programów to 18,7 mld zł, a cała pula z Funduszu Modernizacyjnego, jaką będziemy dysponować, to ok. 30 mld zł. W tym roku będziemy kontraktować te środki i zaczniemy je wypłacać beneficjentom - powiedział Mirowski.

W ramach realizacji polityki klimatyczno-energetycznej do 2030 r. w Unii Europejskiej, gdzie PKB per capita jest niższe niż 60 proc. średniej dla całej Wspólnoty, stworzono instrument finansowania modernizacji systemu energetycznego i poprawy efektywności energetycznej - to Fundusz Modernizacyjny na lata 2021-2030. Finansowany jest on ze sprzedaży 2 proc. ogólnej puli uprawnień do emisji CO2. Środki z FM trafią do 10 państw UE - najwięcej do Polski (ponad 43 proc. dostępnej puli). Programy, które będą finansowane z FM muszą być wcześniej zaakceptowane przez EBI.

Wiceszef NFOŚiGW wyjaśnił, że zaakceptowane przez EBI polskie programy dotyczą m.in. inwestycji w: niskoemisyjne źródła energii w energetyce, przemyśle i ciepłownictwie (7 mld zł), rozwój infrastruktury dystrybucji energii elektrycznej (1 mld zł); inteligentną infrastrukturę energetyczną (1,5 mld zł); poprawę efektywności energetycznej budynków w modelu ESCO (112,5 mln zł) (firma typu ESCO angażuje swoje środki finansowe w przeprowadzenie u klienta przedsięwzięcia modernizacyjnego, a odzyskuje poniesione nakłady z oszczędności energii rozłożonych w czasie); magazyny energii dla stabilizacji sieci (1 mld zł); wykorzystanie paliw alternatywnych do wytwarzania energii (3 mld zł). Z FM finansowany jest już uruchomiony w 2022 r. program Moje Ciepło (600 mln zł), z którego można otrzymać wsparcie na zakup i montaż pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych.

Mirowski wskazał, że programy finansowane z FM, które NFOŚiGW ma zamiar uruchomić w 2023 r., będą miały wartość (6 mld zł). W 2023 r. planujemy uruchomienie pp: Energia dla wsi, Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny, OZE - źródło ciepła dla ciepłownictwa, Digitalizacja sieci ciepłowniczych oraz Wykorzystanie magazynów na cele stabilizacji sieci OSD.

Wiceprezes dodał, że w 2023 r. uruchamiane będą także nabory finansowane z FEnIKS-a, czyli następcy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, oraz z Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW).

Wyjaśnił, że w ramach FEnIKS-a Fundusz będzie odpowiedzialny za wydatkowanie ok. 40 mld zł. Z tego mechanizmu będą realizowane programy dotyczące m.in.: doradztwa energetycznego (ok. 186 mln zł); adaptacji do zmian klimatu (ok. 9,15 mld zł); efektywności energetycznej budynków (ok. 1,98 mld zł), OZE i efektywności energetycznej przedsiębiorstw (ok. 2,88 mld zł); Czyste Powietrze (ok. 8,40 mld zł); ochrony bioróżnorodności (ok. 1,02 mld zł); gospodarski w obiegu zamkniętym (ok. 747 mln zł); dostarczania wody pitnej i gospodarki wodno-ściekowej (ok. 5,27 mld zł).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.