Środki na transformację energetyczną bezprecedensowe

fot: Krystian Krawczyk

Jak nieoficjalnie dowiaduje się Rzeczpospolita, propozycje taryf tylko na cenę energii wynoszą między 780 zł a nawet ponad 900 zł za MWh

fot: Krystian Krawczyk

Środki na transformację energetyczną w obecnej perspektywie finansowej są bezprecedensowe i można za nie przeprowadzić spory kawałek tej transformacji - mówił w poniedziałek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta. - Niestety, goni nas czas - przestrzegł.

Wiceszef MKiŚ przedstawiał podczas poniedziałkowych obrad sejmowej podkomisji stałej ds. sprawiedliwej transformacji informację nt. wsparcia finansowego projektów energetycznych w Polsce w okresie 2021-27.

Akcentował przy tym, że polska transformacja energetyczna nie jest prowadzona, aby “wypełnić jakieś europejskie cele“, tylko żeby podnieść konkurencyjność polskiej gospodarki, obniżyć ceny energii oraz obniżyć ślad węglowy produktów - sprzyjając dzięki temu inwestycjom w gospodarkę. Zwrócił przy tym uwagę na wymiar bezpieczeństwa.

- Transformacja energetyczna prowadzi i doprowadzi do tego, żeby importowane paliwa kopalne - głównie ropa, ale też gaz - docelowo zastąpić innymi paliwami tak, żeby nie finansować m.in. wojennej machiny Putina - wskazał.

Przypomniał, że Polska już jest w pełni niezależna od paliw kopalnych importowanych z Rosji, ale importuje ciągle te paliwa z innych źródeł. “Docelowo zawsze lepiej mieć jest źródła lokalne, odnawialne, polskie, niż importowane paliwa“ - uznał wiceminister.

- Na dzisiaj mamy bezprecedensową ilość środków na transformację. Naprawdę pierwszy raz w historii mamy tyle pieniędzy na transformację. W perspektywie 2021-27 to mniej więcej 225 mld zł. Co za to można zrobić? Można zrobić kawałek transformacji energetycznej. Nie całą, ale spory kawałek. Niestety goni nas czas - zastrzegł

Bolesta zadeklarował, że po “zmarnowaniu“ pierwszych lat możliwości wydatkowania tych środków, jednym z głównych celów ministerstwa jest, aby nie zwrócić do Brukseli ani jednego euro z KPO.

Zastępca dyrektora departamentu funduszy europejskich w MKiŚ Marcin Janiak przedstawił strukturę wydawanych na energetykę środków. Przypomniał, że - wśród najistotniejszych źródeł - z unijnej polityki spójności jest to to ok. 15,5 mld euro, z KPO blisko 30 mld euro, a z Funduszu Modernizacyjnego blisko 8 mld zł.

Głównym priorytetem dla szeroko rozumianego obszaru energetyki jest efektywność energetyczna - ogółem na przedsięwzięcia w tym zakresie, wśród nich program Czyste Powietrze, trafić ma ponad 15 mld euro. Drugi obszar to ciepłownictwo z budżetem ponad 4 mld euro, a trzeci: odnawialne źródła energii z magazynami energii i też zielonego wodoru (ponad 10 mld euro). Wspierane są też inwestycje infrastrukturalne.

Funduszami tymi zarządzają m.in. NFOŚiGW, BGK i MKiŚ. Środki KPO, w tym pożyczkowe, zasilają tzw. Fundusz Wsparcia Energetyki (ok. 70 mld zł), wspierający np. modernizację infrastruktury elektroenergetycznej, przesyłowej i dystrybucyjnej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przy rejestracji używanego auta nie trzeba już pokazywać tablic w urzędzie

W środę weszły w życie przepisy, dzięki którym przy rejestracji używanego auta nie trzeba już zdejmować tablic rejestracyjnych, po to, by pokazać je w urzędzie - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zamiast tego, od tej pory wystarczy złożyć oświadczenie o tym, że tablice są w dobrym stanie.

Nastroje wśród przedsiębiorców poprawiły się

Czerwcowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje na zauważalną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców w stosunku do maja - podał w środę Polski Instytut Ekonomiczny. Firmy z optymizmem patrzą m.in. na bieżącą sytuację gospodarczą, jednak są ostrożne w kwestii inwestycji.

Z Odry wyłowiono 200 kg śniętych ryb

Przyczyną śniecia ryb, obserwowanego w Odrze w okolicach Szczecina na przełomie maja i czerwca, nie była tzw. złota alga, tylko niski poziom tlenu, tzw. przyducha - poinformowała w środę w Sejmie wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Z rzeki wyłowiono 200 kg ryb.

PLK podnosi prędkości pociągów, samorządy ostrzegają mieszkańców

Po informacji zarządcy kolejowej infrastruktury PKP PLK o podniesieniu prędkości na wybranych odcinkach linii kolejowych w woj. śląskim, lokalne samorządy zaapelowały do mieszkańców o szczególną ostrożność na przejazdach na ich terenie.