Sprawozdanie Prezesa URE za 2020 rok - spadek koncentracji w produkcji energii elektrycznej

1617104787 1609841492 pgnig2

fot: PGNiG

Wkładem PGNiG do potencjalnej współpracy będą m.in. kompetencje w stosowaniu zaawansowanych metod poszukiwawczych

fot: PGNiG

W 2020 r. w Polsce spadły wskaźniki koncentracji w produkcji energii elektrycznej, wzrosła natomiast koncentracja na rynku gazu - wynika ze sprawozdania z działalności Prezesa URE za zeszły rok.

Jak stwierdza URE w sprawozdaniu, struktura produkcji energii elektrycznej w 2020 r. nie zmieniła się? znacznie w stosunku do 2019 r. Zdecydowana większość wytwarzania oparta była nadal na paliwach konwencjonalnych - węglu kamiennym oraz węglu brunatnym, aczkolwiek ich udział zmniejszył się z 75 do 72 proc.

Od kilku lat największym udziałem w rynku w podsektorze wytwarzania energii elektrycznej dysponuje grupa kapitałowa PGE. W 2020 r., jej udział wyniósł 40,6 proc. Grupa ta utrzymywała w zeszłym roku również˙ pozycjeę lidera na rynku sprzedaży do odbiorców końcowych. Na dalszych miejscach, jeśli chodzi o wytwarzanie, znajdują się Enea z 16 proc udziałem., 7 proc. ma Tauron, Grupa Orlen - 6 proc. a przejęta przez Orlen Energa - 2 proc.

Jak zauważa URE w sprawozdaniu, w 2020 r. liczby podmiotów, które dysponują, co najmniej 5 proc. udziałem w mocach zainstalowanych oraz co najmniej 5 proc. udziałem w energii wprowadzonej do sieci, nie zmieniły się? w porównaniu z 2019 r.

Spadł za to obrazujący stopień koncentracji wskaźnik Herfindahla-Hirschmana (HHI) i wyniósł 2019,9. Zakres wartości HHI od 1800 do 5000 określany jest jako wysoka koncentracja. HHI w Polsce od kilku lat jest w trendzie spadkowym. W ubiegłym roku spadł również inny popularny wskaźnik koncentracji - CR3.

W ocenie Prezesa URE, do spadków obu wskaźników przyczynił się w głównej mierze wzrost udziału w krajowym bilansie z OZE, czyli źródeł przeważnie małych i rozproszonych.

Stopień koncentracji wzrósł natomiast na rynku gazu. Jak wskazuje w sprawozdaniu Prezes URE, udział podmiotów z Grupy Kapitałowej PGNiG w sprzedaży gazu do odbiorców końcowych wyniósł 85,63 proc. i wzrósł w stosunku do roku poprzedniego o 2,86 pkt proc.

Jak wskazuje regulator, utrzymujący się od kilku lat wzrost udziału PGNiG w sprzedaży gazu do odbiorców końcowych wynikał w 2020 r. ze spadku przywozu gazu z zagranicy bezpośrednio przez odbiorców końcowych na własne potrzeby. Drugim znaczącym czynnikiem było przejęcie przez PGNiG OD części odbiorców w ramach uruchomienia sprzedaży rezerwowej po zaprzestaniu działalności przez kilka spółek obrotu w latach 2018-2020.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.