Sprawdzą czy w odkrywkach mogą powstać magazyny energii

1611303135 sarnyprzykwbbelchatow 1

fot: materiały prasowe

Powierzchnię "bliźniaczej" Góry Kamieńsk pokrywa sporo roślin, a wśród zwierząt żyjących na zwałowisku można spotkać liczne stada saren, dziki i zające

fot: materiały prasowe

21 i 22 lutego w Głównym Instytucie Górnictwa - Państwowym Instytucie Badawczym odbyło się spotkanie konsorcjum oraz warsztaty robocze organizowane w ramach projektu ATLANTIS - An interdisciplinary feasibility study on hybrid pumped-hydro power storage of excess energy in open-pit coal mines (Interdyscyplinarne studium wykonalności dotyczące hybrydowego składowania nadwyżek energii w elektrowni szczytowo-pompowej w odkrywkowych kopalniach węgla). Project dofinansowany jest ze środków Funduszu Badawczego dla Węgla i Stali, okres realizacji 2021-2024.

Jak poinformowali przedstawiciele GIG-PIB, głównym założeniem projektu ATLANTIS jest ocena możliwości wykorzystania likwidowanych odkrywkowych kopalń węgla brunatnego do budowy instalacji hybrydowego magazynowania energii w układach szczytowo-pompowych.

- Planowana likwidacja wydobycia węgla brunatnego w Europie wymaga innowacyjnych i ekonomicznych strategii wspierania regionów węglowych w okresie przejściowym. Wykorzystanie istniejącej infrastruktury geotechnicznej kopalni do magazynowania nadwyżek energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych jest zgodne z europejską strategią Zielonego Ładu. Wdrożenie tych rozwiązań przyczyni się do stabilizacji regionalnego rynku pracy oraz do podniesienia bezpieczeństwa dostaw energii – mówi dr Krzysztof Kapusta, kierownik projektu w GIG-PIB.

Głównym rezultatem realizacji projektu ATLANTIS będzie opracowanie studium wykonalności techniczno-ekonomicznej dla szczytowo-pompowego magazynu energii dla dwóch europejskich odkrywkowych kopalni węgla brunatnego - w Polsce (Bełchatów) oraz w Grecji (Kardia).

Projekt jest realizowany w konsorcjum składającym się z 6 partnerów: Helmholtz Zentrum Potsdam Deutschesgeoforschungszentrum (GFZ) – Niemcy, koordynator projektu, Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy (GIG-PIB), ETHNIKO KENTRO EREVNAS KAI TECHNOLOGIKIS ANAPTYXIS (CERTH) – Grecja, PUBLIC POWER CORPORATION S.A. (PPC) – Grecja, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. (PGE GiEK) - Polska, Technische Universitat Berlin (TUB) - Niemcy.

Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy jest nadzorowany przez Ministra Aktywów Państwowych, związany od roku 1945 z przemysłem wydobywczym oraz z Górnym Śląskiem. W skład Instytutu wchodzi powołana 20 lat wcześniej Kopalnia Doświadczalna Barbara w Mikołowie.

Działalność Instytutu obejmuje najistotniejsze aspekty górnictwa i geoinżynierii, bezpieczeństwa pracy w przemyśle, inżynierii środowiska (w szczególności ochrony środowiska przed skutkami działalności przemysłowej). Prowadzi również działalność certyfikacyjną i edukacyjno-szkoleniową oraz świadczy usługi w postaci badań, ekspertyz, pomiarów i analiz dla wielu branż przemysłu, instytucji i urzędów administracji państwowej i samorządowej oraz partnerów zagranicznych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.