Spotkanie na temat warunków pracy w kopalni Janina

1738925300 janina

fot: PKW

Wizyta w ZG Janina

fot: PKW

W mijającym tygodniu, Zakład Górniczy Janina w Libiążu odwiedził Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy, razem z okręgowym inspektorem pracy w Krakowie - Robertem Pasikowskim, zastępcą okręgowego inspektora pracy ds. nadzoru - Piotrem Motłochem oraz zastępcą okręgowego inspektora pracy ds. prawno-organizacyjnych - Szymonem Arkitem - poinformował Południowy Koncern Węglowy w mediach społecznościowych.

Wizyta rozpoczęła się od spotkania z przedstawicielami zarządu Południowego Koncernu Węglowego: prezesem zarządu - Łukaszem Deją, wiceprezesem zarządu ds. technicznych - Wojciechem Kamińskim oraz dyrektorem ds. zasobów ludzkich - Marcinem Nastawnym. W spotkaniu uczestniczyli również dyrektor techniczny ZG Janina - Rafał Wójtowicz wraz z kadrą kierowniczą kopalni, zakładowy społeczny inspektor pracy oraz przedstawiciele związków zawodowych działających w ZG Janina.

Jak informuje PKW, podczas spotkania dyrektor techniczny Rafał Wójtowicz zaprezentował charakterystykę ZG Janina oraz omówił najważniejsze aspekty funkcjonowania kopalni, w tym bezpieczeństwo pracy, warunki zatrudnienia oraz nowoczesne technologie stosowane w zakładzie.

Po zjeździe na poziom 800 m nasi goście udali się do kapliczki św. Barbary, a następnie samojezdnymi wozami transportowymi i kolejkami podwieszanymi przemieścili się w rejon ściany, gdzie mieli okazję zobaczyć nowoczesne technologie wykorzystywane przy eksploatacji pokładu węgla oraz porozmawiać z górnikami na temat codziennych wyzwań związanych z ich pracą.

Wizyta zakończyła się na powierzchni, gdzie podsumowano jej wyniki oraz omówiono wnioski dotyczące dalszych działań na rzecz poprawy warunków pracy w kopalni.

"Wizytacja w ZG Janina była okazją do wymiany doświadczeń, zaprezentowania nowoczesnych technologii oraz omówienia najważniejszych aspektów bezpieczeństwa i ergonomii pracy górniczej. Delegacja podkreśliła wysoką jakość wdrażanych standardów i pozytywnie oceniła działania podejmowane przez dyrekcję kopalni w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników" - czytamy w komunikacie PKW.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.