Sporo metanu wciąż nam ucieka

fot: Andrzej Bęben/ARC

Szef GIG prof. Stanisław Prusek zaakcentował, że Szkoła Eksploatacji Podziemnej to miejsce, gdzie mogą spotkać się praktycy z teoretykami i wymienić się swoimi pomysłami oraz doświadczeniami

fot: Andrzej Bęben/ARC

Dziennikarz portalu górniczego nettg.pl zadał pytanie prof. Stanisławowi Pruskowi, naczelnemu dyrektorowi Głównego Instytutu Górnictwa, jakie nadzieje wiąże z powstaniem Centrum Doskonałości w dziedzinie metanu z kopalń węgla?

- Cieszę się, że grupa międzynarodowych ekspertów, grupa różnego rodzaju organizacji, instytutów badawczych, firm, producentów, zajmujących się wydobyciem i dystrybucją gazu, skupiła swoje siły w obszarze metanu z kopalń węgla kamiennego. Wiążemy z tym duże nadzieje.

Mamy do czynienia z ogromnymi zasobami metanu. To s ą miliardy metrów sześciennych. Polska ma duże doświadczenia w dziedzinie eksploatacji tego gazu. Głównym Instytut Górnictwa od lat zajmuje się m.in. zwalczaniem zagrożenia metanowego w kopalniach węgla kamiennego. Robimy wszystko, aby podczas eksploatacji węgla w naszych kopalniach nie dochodziło do zapalenia metanu lub wybuchu. Projektujemy systemy pozwalające na odmetanowanie pokładów podczas prowadzonej eksploatacji.

Niestety, sporo metanu po prostu nam ucieka. W 2016 r. uwolniliśmy ponad 900 mln m sześc. metanu z czego wychwyciliśmy ponad 300 mln m sześc. A zatem blisko 600 m sześc. metanu odprowadziliśmy do atmosfery. Dlatego chcieliśmy korzystać z doświadczeń naukowców z innych ośrodków badawczych na świecie. W Australii działają już elektrownie zagospodarowujące tzw. metan wentylacyjny. U nas tego metanu w powietrzu kopalnianym jest nieco mniej, ale za to mamy do zagospodarowania większe strumienie powietrza, w stosunku do tego, co oferują obecnie dostępne technologie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu zdecydowało o wypłacie 8 zł dywidendy

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu wyraziło zgodę, aby dywidenda do wypłaty w tym roku wyniosła 8 zł na akcję, co rekomendował zarząd. Taka wysokość dywidendy jest najwyższa w historii tej spółki.

W kopalni będzie akcja poszukiwawcza kombajnu ścianowego

W zabrzańskiej kopalni szykuje się sensacja! Już w poniedziałek 15 czerwca w podziemiach kopalni Guido zaplanowano akcję poszukiwawczo-rekonesansową. Jej celem będzie potwierdzenie, czy pozostawiono tam element prototypowego kombajnu ścianowego KDS-1 w wyrobiskach dawnej Kopalni Doświadczalnej Węgla Kamiennego M-300.

Jutro za paliwo zapłacisz więcej. Sprawdź ile

W środę litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a diesla - 6,46 zł - wynika z wtorkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne wszystkich paliw wzrosną w porównaniu z wtorkiem.

Aż 20 mln zł kary za sprzedaż luksusowych samochodów do Rosji

Naczelnik Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach nałożył na firmę z woj. śląskiego 20 mln zł kary za sprzedaż luksusowych aut odbiorcom w Rosji. Przedsiębiorca łamał zakaz handlu nałożony rozporządzeniem Rady UE. Wartość rynkowa pojazdów to ponad 19 mln euro.