Spór zbiorowy w Bogdance
fot: powiatleczynski.pl
W czwartek LW „Bogdanka” - pierwsza polska kopalnia zadebiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych z ceną emisyjną 48 zł za każdą z 11 mln akcji
fot: powiatleczynski.pl
Zarząd Lubelskiego Węgla Bogdanka SA wszedł w spór zbiorowy z działającymi na terenie spółki organizacjami związków zawodowych – dowiedział się portal nettg.pl od Tomasza Zięby, rzecznika prasowego spółki. Przedmiotem sporu jest wysokość planowanego wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla pracowników przedsiębiorstwa w 2011 r.
Prowadzone w tej sprawie od początku roku negocjacje nie zostały zakończone wypracowaniem wspólnego stanowiska zarządu spółki i związków zawodowych. Zarząd Bogdanki w dn. 8 lutego br. odrzucił ultymatywnie przedstawione postulaty związków przewidujące podwyższenia przeciętnego średniomiesięcznego wynagrodzenia w 2011 roku o 4,5 proc. przy jednoczesnej zmianie stawek płac zasadniczych o 8 proc. W konsekwencji, o wejściu w spór zbiorowy, począwszy od dnia 2 lutego br., spółka poinformowała Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie.
Zarząd spółki w długofalowej strategii rozwoju przedsiębiorstwa przewiduje zarówno realizację procesów inwestycyjnych związanych z podwojeniem dotychczasowych mocy wydobywczych z 5,7 do ponad 11,5 mln ton węgla poczynając od 2014 r. jak też planuje wzrost zatrudnienia oraz określa poziom wzrostu wynagrodzeń dla załogi. Propozycje przedstawione przez związki zawodowe dotyczące wzrostu wynagrodzeń w 2011 r. zarząd uznaje w tym kontekście za zbyt wygórowane.
Realizacja celów rozwojowych spółki, w założeniu zarządu ma skutkować wzrostem wartości spółki dla akcjonariuszy i powiększeniem jej udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce. To wymaga konsekwentnej dyscypliny kosztów jaka jest i będzie w spółce realizowana. Beneficjentem wzrostu wartości spółki jest również załoga Bogdanki.
Zarząd, w duchu dialogu społecznego, stoi na stanowisku, iż pracownicy spółki mają zrozumiałe prawo oczekiwać swojego udziału w tym procesie m.in., poprzez wzrost płac. Już obecnie średnia płaca zatrudnionych w Bogdance pracowników jest jedną z najwyższych w branży i stanowi wielokrotność średniej płacy w regionie.
Zarząd przewidział jednak wzrost przeciętnego wynagrodzenia w spółce w 2011 r. Zgodnie z procedurami związanymi z rozwiązywaniem sporów zbiorowych, zarząd prowadził będzie w tej sprawie dalsze negocjacje.