Spółki i samorządy podpisują umowy na dostawy węgla, pierwsze już zrealizowano

fot: Krystian Krawczyk

Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego

fot: Krystian Krawczyk

- Samorządy i spółki energetyczne podpisują umowy na dostawy węgla, który trafi do gospodarstw domowych na podstawie ustawy o preferencyjnej sprzedaży opału przez gminy. Pierwsze dostawy już zrealizowano, kolejne, w szerszym zakresie, nastąpią w przyszłym tygodniu - podał rzecznik rządu Piotr Müller.

- Zainteresowanie samorządów jest duże. W tej chwili pomiędzy spółkami energetycznymi (i samorządami - PAP) są podpisywane umowy i lada moment będą realizowane dostawy. Pierwsze dostawy już zostały zrealizowane, ale w szerszym zakresie będą realizowane na początku przyszłego tygodnia - powiedział rzecznik rządu po czwartkowym posiedzeniu komitetu węglowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego.

- Premier regularnie, dwa-trzy razy w tygodniu, spotyka się z ministrami, szefami spółek, wojewodami, aby omówić kwestie realizacji ustawy dotyczącej dystrybucji węgla przez samorządy - wyjaśnił na konferencji prasowej Piotr Müller.

Na początku listopada prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy. Gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel za maksymalnie 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać go mieszkańcom za nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Obecnie spółki dostarczające węgiel podpisują stosowne umowy z samorządami.

- Pan premier postawił zadanie, żeby sfinalizować wszystkie możliwe umowy z samorządami, które zadeklarowały chęć zakupu tego węgla, i żeby jak najszybciej rozpoczęła się dystrybucja w tym właśnie zakresie. To już częściowo się rozpoczęło - poinformował rzecznik. Podkreślił, iż obecnie ważne jest, by spółki energetyczne i samorządy jak najszybciej sfinalizowały podpisywanie umów.

- Zapasy węgla, które mogą być już rozdystrybuowane, czekają na to, aby trafiły do samorządów - zapewnił Piotr Müller.

Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Trzeba w tym celu złożyć w swojej gminie wniosek o preferencyjny zakup węgla. Jeśli natomiast sprzedaż będzie prowadzić gmina sąsiednia lub podmiot prywatny, węgiel będzie można kupić po przedstawieniu zaświadczenia wystawianego przez wójta, burmistrza lub prezydenta o tym, że otrzymało się dodatek węglowy. Obecnie gminy zbierają wnioski mieszkańców zainteresowanych preferencyjnym zakupem węgla.

Importerzy węgla będą z kolei mogli wystąpić o rekompensaty. Środki na ich wypłatę będą pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Maksymalny limit wydatków z Funduszu na rekompensaty określono na 4,9 mld zł.

To nie był jedyny temat konferencji rzecznika rządu. - My w tej chwili pracujemy nad aktualizacją Polityki Energetycznej Państwa i tam między innymi będziemy dyskutować kwestie związane z większą elastycznością jeśli chodzi o wydobycie węgla w Polsce - powiedział Müller. Jak tłumaczył, chodzi o to, żeby paliwem przejściowym w większym zakresie mogło być wydobycie węgla i żeby to paliwo było używane do produkcji energii elektrycznej w innym zakresie, szerszym, niż dotychczas jest to zapisane w strategii.

Jak dodał, wynika to z obecnej sytuacji geopolitycznej, ryzyk, które pojawiają się z możliwymi w przyszłości brakami dostaw gazu i innych źródeł energii. Polska musi czuć się bezpiecznie, jeżeli chodzi o elementarne potrzeby. A taką elementarną potrzebą jest zaspokajanie potrzeb energetycznych - oświadczył rzecznik rządu.

Przyjęta w lutym 2021 r. przez rząd Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. zakłada m.in., że w scenariuszu niskich cen uprawnień do emisji CO2 udział węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej w 2030 r. nie przekroczy 56 proc., a w 2030 - 28 proc. Natomiast w scenariuszu wysokich cen uprawnień do emisji CO2 wskaźniki te mają wynosić odpowiednio 37 i 11 proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.