Spółki Grupy Azoty zwiększają produkcję w związku ze zmianą cen gazu

1555522426 za pulawy slawomir klak

fot: ZAP (Sł. Kłak)

W nowczesnych Zakładach Azotowych Puławy pracują dziś wysłużone, półwieczne kotły, które zastąpi nowy blok energetyczny na węgiel

fot: ZAP (Sł. Kłak)

Spółki Grupy Kapitałowej Grupa Azoty zwiększają swoją produkcję m.in. nawozów i chemikaliów - poinformowała w czwartek Grupa Azoty. Jak dodano, decyzja związana jest ze zmianą cen na europejskim rynku gazu oraz prognozami dotyczącymi popytu.

Cytowany w czwartkowej informacji prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał, że w związku z korektą cen na europejskim rynku gazu w ostatnich tygodniach maja br. oraz prognozami w obszarze popytowym, spółki Grupy Kapitałowej Grupa Azoty zwiększają poziomy produkcji na swoich instalacjach.

Nasze spółki reagują na zmiany rynkowe i podejmują aktywne działania w celu dostarczania konkurencyjnych produktów na rynek, co powinno znaleźć pozytywne odzwierciedlenie w wynikach finansowych kolejnych miesięcy - podkreślił prezes.

Jak podano, zgodnie z decyzją zarządu Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn-Koźle (ZAK), od 1 czerwca spółka rozpocznie proces dociążania instalacji produkcyjnych w Jednostce Biznesowej Agro do 100 proc. zdolności produkcyjnych. Od 17 czerwca w Grupie Azoty ZAK rozpocznie się natomiast planowany, coroczny postój remontowo-serwisowy.

Na instalacjach Grupy Azoty S.A. w Tarnowie moce produkcyjne zostaną przywrócone do dnia 27 czerwca br., niezwłocznie po zakończeniu corocznych, planowanych prac remontowo-serwisowych - wskazano w czwartek.

Również Zakłady Azotowe Puławy zwiększyły od czwartku produkcję nawozów i chemikaliów, w tym: saletry amonowej, roztworu saletrzano mocznikowego i mocznika z przeznaczeniem na płynne roztwory. Jak zapowiedział w środę rzecznik Grupy Azoty Puławy Paweł Wójcik, ich produkcja od początku czerwca wzrośnie w spółce o ponad 100 proc. - w stosunku do stanu obecnego.

9 marca br. Grupa Azoty poinformowała o wstrzymaniu od 10 marca - do odwołania - produkcji kaprolaktamu, a także pracy instalacji Melamina III. Przypomniano, że produkcja na pozostałych instalacjach (Melamina I i Melamina II) została wstrzymana latem 2022 r.

Grupa Azoty informowała też, że w kwietniu 2023 r. ograniczyła produkcję nawozów azotowych do 176 tys. ton z 312 tys. w kwietniu 2022 r. Produkcja nawozów wieloskładnikowych spadła do 30 tys. ton z 82 tys. ton rok wcześniej, a nawozów specjalistycznych wzrosła do 26 tys. ton z 25 tys. ton. Spółka ograniczyła też produkcje mocznika do 48 tys. ton, podczas gdy w kwietniu 2022 r. było to 143 tys. ton oraz oxoplastu do 2 tys. ton z 4 tys. ton. W kwietniu 2023 r. Grupa Azoty wyprodukowała też 10 tys. ton poliamidu, w podobnym okresie ubiegłego roku było to 15 tys. ton. Na niezmienionym poziomie w porównaniu do kwietnia br. pozostała produkcja pigmentów (2 tys. ton).

Ze wstępnego raportu przedstawionego w maju br. przez spółkę zależną Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy wynika natomiast, że w kwietniu br. puławskie Azoty całkowicie wstrzymały produkcję kaprolaktamu. W kwietniu 2022 r. wytwarzały go na poziomie 6 tys. ton.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także - jak podaje na swojej stronie internetowej - silną pozycję na rynkach takich produktów jak: melamina, poliamidy, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. W skład Grupy Kapitałowej wchodzi ponad 50 spółek zlokalizowanych na terenie Polski i świata, m.in. Grupa Azoty S.A. (jednostka dominująca z siedzibą w Tarnowie), Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A., Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A., a także Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Leasing bez tajemnic – jak znaleźć najlepszą ofertę?

Wybór odpowiedniego sposobu finansowania pojazdu potrafi przyprawić o zawrót głowy, zwłaszcza gdy na rynku pojawia się mnóstwo pozornie atrakcyjnych propozycji. Samodzielne przeglądanie dziesiątek dokumentów i porównywanie warunków bywa niezwykle czasochłonne oraz skomplikowane. Warto dowiedzieć się, na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę, aby podjąć w pełni świadomą i opłacalną decyzję.

Blisko połowa Polaków biorących kredyt miała problem z jego spłatą

Blisko połowa badanych Polaków biorących kredyt miała problem z jego spłatą - wynika z badania "Polacy i kredyt: między finansową odpowiedzialnością a codziennymi potrzebami i pragnieniami". Co trzecia osoba, poza kredytem hipotecznym ma jeszcze przynajmniej trzy zobowiązania finansowe.

Planujesz kredyt? W maju spadła zdolność kredytowa Polaków

Maj przyniósł trzeci z rzędu spadek zdolności kredytowej; np. singiel zarabiający około 6 tys. zł netto może liczyć na kredyt o blisko 3 proc. niższy niż w kwietniu - wynika z raportu RynekPierwotny.pl. Najbardziej, bo o ok. 5 proc. zmalała zdolność kredytowa rodzin z dzieckiem.

Chorzów: Kolejne przejazdy pod estakadą zostaną otwarte 5 czerwca

Przejazdy pod estakadą w rejonie ul. Jana Faski i Pocztowej zostaną udostępnione kierowcom w piątek 5 czerwca - zapowiedział Urząd Miejski w Chorzowie. Otwarty zostanie również znajdujący się przy nich parking P2.