Sosnowiec: inwestycji ciąg dalszy

fot: Maciej Dorosiński

Zgłoszenia będą przyjmowane do 27 czerwca w wydziale polityki gospodarczej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu

fot: Maciej Dorosiński

Modernizacje pięciu przejść podziemnych (częściowo z przystankami), budowę nowych stacji roweru miejskiego i nowych dróg rowerowych, a także zabudowę nowych biletomatów - przygotowuje samorząd Sosnowca.

To następstwo otrzymania przez miasto ok. 21,7 mln zł unijnego wsparcia na drugi etap budowy tzw. małych węzłów przesiadkowych.

Dotąd, w pierwszym etapie unijnego projektu modernizacji infrastruktury transportowej, Sosnowiec w ramach szacowanego na 67 mln zł (przy dotacji na poziomie około 56 mln zł) w dwóch ostatnich latach przebudował ul. 3 Maja w ścisłym centrum (wraz z wytyczeniem buspasów), wyremontował siedem przejść podziemnych, a także zbudował ponad 20 km dróg rowerowych i uruchomił zalążek sieci wypożyczalni rowerów.

Teraz, dzięki otrzymanemu pod koniec 2018 r. kolejnemu dofinansowaniu, w projekcie szacowanym na 26,5 mln zł miasto zamierza wyremontować pięć kolejnych przejść podziemnych, wybudować 12 stacji rowerowych i kilka kilometrów dróg rowerowych. W ostatnich dniach sosnowiecki magistrat ogłosił przetargi na realizację tych przedsięwzięć.

W jednym postępowaniu - podzielonym na części - miasto chce wyłonić wykonawców przebudów pięciu dużych przejść podziemnych, m.in. w rejonie Placu Ćwierka i tzw. plastrów miodu (potoczna nazwa pawilonów przy ul. 3 Maja w pobliżu skrzyżowania z ul. Piłsudskiego) oraz pod skrzyżowaniem ul. Piłsudskiego z ul. Sobieskiego.

Sosnowiec w tym samym postępowaniu szuka też wykonawców remontów przejść pod rondem Zagłębia Dąbrowskiego (pod ul.: Ostrogórską, Sienkiewicza, 1 Maja, Małachowskiego), przy parku Sieleckim (pod 3 Maja) oraz na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego, al. Mireckiego i ul. Starej (rondo Uznańskiego).

Zakres prac w poszczególnych przejściach będzie różny, uzależniony m.in. od lokalnych możliwości. Wszystkie przejścia będą objęte monitoringiem i wyposażone w urządzenia mające umożliwiać ich pokonywanie niepełnosprawnym. W dwóch przejściach pojawią się nowe toalety publiczne (przy parku Sieleckim i rondzie Zagłębia Dąbrowskiego).

Jeszcze jedna część tego samego postępowania obejmuje zabudowę dwóch biletomatów przy tzw. małych węzłach przesiadkowych w rejonie skrzyżowań ul.: Piłsudskiego, Sobieskiego i Kilińskiego oraz ul. 3 Maja i Żeromskiego. Chodzi o wielofunkcyjne urządzenia obsługujące system Śląskiej Karty Usług Publicznych.

Wspólnym elementem wszystkich poszczególnych części tego przetargu jest termin realizacji - 17 miesięcy od podpisania umowy i obecny termin składania ofert - 12 marca.

Rozbudowany zostanie też system Sosnowieckiego Roweru Miejskiego - do obecnych dziewięciu stacji, w których jest 130 rowerów, dołączyć ma 12 kolejnych, również ze 130 rowerami.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.