Sondują zainteresowanie zakupem węgla w preferencyjnej cenie

fot: Andrzej Bęben/ARC

Prezydent Anna Hetman zaapelowała o zaniechanie organizowania lub ograniczenia w dniach żałoby imprez publicznych o charakterze kulturalnym, rozrywkowym, rekreacyjnym i sportowym

fot: Andrzej Bęben/ARC

Od poniedziałku w Urzędzie Miasta w Jastrzębiu-Zdroju mieszkańcy mogą zgłaszać chęć zakupu węgla opałowego w preferencyjnej cenie 2 tys. zł za tonę. Miasto włączy się w akcję sprzedaży węgla dla mieszkańców - deklarują samorządowcy, zastrzegając, iż umożliwiająca to ustawa jest nadal procedowana.

W miniony czwartek Sejm uchwalił ustawę umożliwiającą samorządom sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie nieprzekraczającej 2 tys. zł. Posłowie zmienili też zapisy ustawy o dodatku węglowym. Ustawą zajmie się teraz Senat.

- W naszym mieście już teraz robimy wszystko, by być przygotowani, jak tylko nowe przepisy wejdą w życie. Zebrane od mieszkańców informacje dadzą obraz skali potrzeb i pozwolą zaplanować zakup oraz dystrybucję węgla - wyjaśniła prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman.

Zainteresowanie zakupem węgla można zgłaszać do sekretariatu prezydent miasta i jej zastępców od poniedziałku do piątku w godzinach urzędowania. Potrzebę można również zgłosić telefonicznie pod numerami telefonów: +32 47 85 326, +32 47 85 310, +32 47 85 230 lub +32 47 85 220.

O zakup węgla mogą ubiegać się wyłącznie mieszkańcy, którzy złożyli wniosek o dodatek węglowy i wcześniej nie zakupili węgla w preferencyjnej cenie 2 tys. zł za tonę lub poniżej tej kwoty.

Ustawa regulująca sprzedaż węgla przez samorządy jest w trakcie procedowania, zatem podane informacje ostatecznie mogą ulec zmianie. Po przyjęciu ustawy konieczne będzie złożenie odrębnych wniosków o zakup węgla oraz oświadczeń - zastrzegają jastrzębscy samorządowcy.

Na mocy przepisów przyjętych w miniony czwartek przez Sejm, gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę, by następnie sprzedawać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Spółkami, które mogą sprzedawać węgiel samorządom po cenach preferencyjnych, są PGE Paliwa i Węglokoks.

Gospodarstwo domowe będzie miało prawo do zakupu po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku oraz kolejnych 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r. Aby kupić węgiel od samorządu, mieszkańcy będą składali do gminy wniosek o zakup preferencyjny. Rozwiązanie będzie dostępne dla osób, które są uprawnione do dodatku węglowego.

Gmina będzie mogła prowadzić dystrybucję węgla poprzez: własne jednostki organizacyjne, wybrane spółki, np. komunalne, umowę ze składem węgla, umowę z inną gminą. Gminy, które kupiły węgiel do sprzedaży przed wejściem w życie nowych przepisów, będą mogły wnioskować o zwrot różnicy w cenie.

Jak podano podczas drugiego czytania ustawy w Sejmie, szacuje się, że z zakupu węgla z importu po preferencyjnych cenach może skorzystać od 3,6 mln do 3,84 mln gospodarstw domowych, które mogą kupić łącznie ok. 5 mln ton paliwa. Koszt tego rozwiązania to ok. 4 mld zł netto; środki mają pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W środę maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,97 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W środę litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,97 zł, benzyny 98 - 6,68 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z wtorkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są niższe, natomiast cena diesla się nie zmieniła.

Wyniki IV edycji konkursu „Ekowydarzenia” organizowanego przez WFOŚiGW w Katowicach

Rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu „Ekowydarzenia”. Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania dla 22 organizacji na realizację przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i ekologicznym. Łączna kwota wsparcia wynosi 208 770,22 zł.

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.