Solidarność: Kolejne protesty w Warszawie w czwartek

W czwartek 20 listopada przed Sejmem i Kancelarią Premiera Rady Ministrów odbędzie się kolejny protest „Solidarności” przeciwko rządowym planom likwidacji uprawnień do emerytur pomostowych. W akcji, którą koordynuje Region Śląsko-Dąbrowski, weźmie udział kilka tysięcy związkowców.

Projektowane przez rząd zmiany dają uprawnienie do emerytur pomostowych wyłącznie tym osobom, które zostały zatrudnione w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze do 1999 r. równocześnie likwidując to uprawnienie osobom analogicznie zatrudnionym po tym terminie. NSZZ „Solidarność” przeciwko takim działaniom stanowczo protestuje i domaga się prawa do emerytur pomostowych również dla młodych osób, które dzisiaj wykonują zawody w warunkach szczególnych. - Związek nie godzi się na rządowe plany, twierdząc, że naruszają one bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich Polaków.

Związkowcy apelują do rządu o prowadzenie rzeczywistego, a nie pozorowanego dialogu społecznego i zwracają uwagę na efekty proponowanych zmian. - Polityka rządu i uchwalane ustawy godzą w bezpieczeństwo nas wszystkich. Problem dotyczy maszynistów, pilotów, ratowników medycznych itd., którzy jak wykazał to Instytut Medycyny Pracy ze względu na szybszą utratę sprawności, a co za tym idzie zwiększoną możliwość popełnienia błędu, będą stanowili zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia nas wszystkich – komentuje Janusz Śniadek, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

Zdaniem „Solidarności” broniąc prawa do wcześniejszej emerytury dla wszystkich Polaków, pracujących w ciężkich warunkach, związek chroni także osoby, na rzecz których wykonują oni swoją pracę, np. dzieci czy osoby starsze. - Jest to szczególnie istotne, ponieważ z pracy strażaka czy zespołu personelu medycznego korzystamy wszyscy. Praca przedstawicieli zawodów uprawnionych do wcześniejszej emerytury, dotyczy tych przedstawicieli zawodów, których praca w ciężkich warunkach odbiera zdrowie i zwiększa prawdopodobieństwo wcześniejszego starzenia się co bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu publicznemu - argumentują związkowcy.

- Możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę to rekompensata za zrujnowane zdrowie lub szczególne warunki pracy. Emerytury pomostowe dotyczą tylko grupy ludzi wykonujących ciężkie zawody w warunkach szczególnych i trudnych. Dotyczą hutników, motorniczych, dyżurnych ruchu, spawaczy czy pracowników platform wiertniczych, gdzie ubytek na zdrowiu fizycznym i psychicznym jest niezbędnym elementem warunkującym zdrowie i bezpieczeństwo innych ludzi. Tymczasem rząd łamiąc podstawowe zasady dialogu społecznego nie dba o bezpieczeństwo wszystkich Polaków forsując rozwiązania niekorzystne dla ogółu społeczeństwa - komentuje Janusz Śniadek Przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

- Coraz wyraźniej widać, że gabinet PO-PSL dąży do konfrontacji. Było już kilka liberalnych rządów, którym się wydawało, że związki zawodowe nic im nie mogą zrobić. Źle to się później dla nich kończyło – dodaje szef Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności” Piotr Duda. - Pewnym jest, że emerytury pomostowe łączą bardzo różne branże. Jestem w stanie sobie wyobrazić współpracę np. kolejarzy, kierowców, pracowników przeróbki, która doprowadzi w grudniu do tygodniowego paraliżu kraju. Oby do tego nie doszło.

Jutrzejszy protest rozpocznie się pod Sejmem o godz. 13. i potrwa do 14.30. Następnie związkowcy przeniosą się pod Kancelarię Premiera Rady Ministrów. Tam pikieta potrwa do godz. 16.00. W akcji, oprócz związkowców z Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, wezmą też m. in. udział członkowie „Solidarności” z Podbeskidzia, Częstochowy i Bydgoszczy. Wyjazdy do Warszawy zaplanowano m. in. spod Huty Katowice (godz. 5.45), siedziby Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiej „S” (godz. 6.00) i kopalni Murcki (godz. 5.30).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.