Smog: Skawina to gmina silnie uprzemysłowiona, która od lat walczy z zanieczyszczeniami powietrza

fot: Krystian Krawczyk

W ramach dotychczas zawartych porozumień inwestycje antysmogowe mają objąć ponad ok. 1,1 tys. budynków

fot: Krystian Krawczyk

Skawina mówi tak wprowadzeniu całkowitego zakazu palenia węglem od 2030 roku. Radni zagłosowali za wprowadzeniem lokalnej uchwały smogowej. Trafi ona teraz do Sejmiku Województwa Małopolskiego - informuje Marcin Kozielski, rzecznik prasowy gminy.

- Skawina to gmina silnie uprzemysłowiona, która od lat walczy z zanieczyszczeniami powietrza. Choć liczba dni z przekroczeniem norm z roku na rok maleje, to jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia - podkreśla.

Oprócz kontroli domowych kotłowni i dofinansowań do wymiany kopciuchów, władze gminy chcą pójść krok dalej i wprowadzić całkowity zakaz palenia węglem. Rada Miejska w Skawinie niemal jednogłośnie zagłosowała za przyjęciem lokalnej uchwały antysmogowej. 19 radnych poparło wprowadzenie zakazu, a 1 wstrzymał się od głosu. Projekt został przygotowany przez burmistrza Norberta Rzepisko.

 - To przełomowa i historyczna decyzja, za którą jestem radnym wdzięczny. Przed nami jeszcze bardzo wiele pracy, bo za dokumentami muszą iść konkretne działania. Pomożemy mieszkańcom wymienić piece węglowe, będziemy kontynuowali przyznawanie wysokich dofinansowań oraz będziemy dołączali do nowych programów pomocowych - mówi burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

W gminie Skawina mieszkańcy mogą skorzystać z szeregu dofinansowań do wymiany kotłów. To program Czyste Powietrze, STOP SMOG oraz środki własne gminy Skawina. Mieszkańcy mogą także skorzystać ze środków Unii Europejskiej do instalacji odnawialnych źródeł energii (projekt Czysta Energia Blisko Krakowa lub program Mój prąd). 

W Skawinie 7 dni w tygodniu odbywają także kontrole pieców, w których bierze udział dron, Straż Miejska oraz pracownicy Wydziału Ochrony Powietrza Urzędu Miasta i Gminy. Zachęcają oni do skorzystania z dofinansowań, doradzają i ułatwiają ich zdobycie. Kontrole to idealna okazja, by spotkać się z mieszkańcami, porozmawiać z nimi oraz przedstawić możliwe rozwiązania.

W ramach uchwały antysmogowej dla Skawiny oprócz całkowitego zakazu palenia węglem od 2030 zostanie także wprowadzony zakaz montażu kotłów węglowych w nowych budynkach od 2022 r. 

- Lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie może dojść do sytuacji, w której z jednej strony dofinansowujemy wymianę kopciuchów i zakazujemy palenia węglem, a z drugiej pozwalamy na montaż nowych pieców węglowych. To byłoby nielogiczne - podkreśla Norbert Rzepisko

Zatwierdzona przez skawińskich radnych uchwała antysmogowa zostanie przekazana do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Głosowanie zostanie poprzedzone konsultacjami społecznymi przeprowadzonymi przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nadzór górniczy i przedsiębiorcy stają przed kolejnymi wyzwaniami

Przepisy rozporządzenia metanowego spędzają sen z powiek menedżerom spółek węglowych. Górnictwo coraz silniej zależy od systemów teleinformatycznych, automatyki przemysłowej, systemów sterowania, łączności, monitoringu zagrożeń naturalnych oraz infrastruktury IT/OT.

Według prognoz KE, polska gospodarka będzie jedną z najszybciej rozwijających się w UE

Komisja Europejska prognozuje, że polska gospodarka będzie jedną z najszybciej rozwijających się w UE - podkreśliło Ministerstwo Finansów w komentarzu do prognoz KE. Bruksela spodziewa się wzrostu PKB Polski w 2026 r. na poziomie 3,5 proc.

Miliardy z ETS w worku bez dna. Jak rząd Morawieckiego przejadł pieniądze na transformację

Temat unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) od lat budzi w Polsce ogromne emocje. Przez jednych nazywany „unijnym podatkiem od CO2”, przez innych „klimatyczną kroplówką dla budżetu” – system ten stał się centralnym punktem debaty o polskiej energetyce i kosztach życia. Stał się też tematem protestu związkowego (20 maja w Warszawie) wielu branż, dla których jest kamieniem u szyi. Prezydent Karol Nawrocki proponuje m.in. w jego sprawie przeprowadzić ogólnokrajowe referendum. Problem w tym, że udział w proteście brali też politycy prawicy, którzy za przyjęcie tego systemu odpowiadają, ale próbują to wymazać z publicznej świadomości. Ponad 85-90 proc. z ponad 130 mld zł „rozpłynęło się” w ogólnym worku budżetowym, służąc do finansowania bieżących obietnic politycznych i osłon socjalnych. Na energetykę poszło – 1,3 proc. tej kwoty.

Niższy wzrost PKB i wyższa inflacja wpływają na rynek pracy

Niższy wzrost PKB i wyższa inflacja negatywnie wpływają na rynek pracy - napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, ten wpływ będzie także widoczny w roku przyszłym.