Śląskie: zagospodarowano już 98 proc. środków z RPO

fot: Krystian Krawczyk

Środki trafiły m.in. na utworzenie Parku Zamków Jurajskich w Ogrodzieńcu

fot: Krystian Krawczyk

Ok. 98 proc. rozdzielanych przez woj. śląskie dotychczasowych środków UE dla firm zagospodarowano już w podpisanych umowach. Ich łączna wartość to ok. 1 mld zł. Z nowych środków UE (na lata 2014 - 2020) firmy z woj. śląskiego będą mogły dostać ok. 450 mln euro.

Realizację Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego (RPO) na lata 2007-2013 pod kątem wsparcia dla przedsiębiorców podsumowało w czwartek zajmujące się tą dziedziną Śląskie Centrum Przedsiębiorczości. Ta należąca do samorządu regionu instytucja wypłaciła dotąd 81 proc. zakontraktowanych środków (ok. 690 mln zł).

Środki te trafiły np. na inwestycję w bazę okołoturystyczną u podnóży gór Szyndzielni i Dębowca w Bielsku-Białej (blisko 200 tys. zł wsparło modernizację campingu pod Dębowcem) czy na utworzenie Parku Zamków Jurajskich w Ogrodzieńcu (m.in. z miniaturowymi replikami 16 warowni i zameczków Jury Krakowsko-Częstochowskiej - ponad 700 tys. zł dotacji).

Inne przykładowe unijne wsparcie z tych funduszy trafiło na: innowacyjny system optometryczno-okulistyczny w jednym z gabinetów okulistycznych, stworzenie poradni stomatologicznej wykorzystującej nowoczesne rozwiązania diagnostyki nowotworowej i endodoncji, wdrożenie innowacyjnej w skali kraju technologii formowania detali z tworzyw sztucznych czy wyposażenie jednej z drukarni w nowoczesny system do naświetlania płyt offsetowych.

Ogółem w ciągu ostatnich pięciu latach Śląskie Centrum Przedsiębiorczości ogłosiło 20 naborów projektów, w których spłynęło prawie 9 tys. wniosków o dofinansowanie. Wybrano z nich prawie 4 tys. projektów, które dostały dofinansowanie UE.

Dotacje te mogły trafiać na rozbudowę czy wdrażanie zmian w procesie produkcyjnym, rozwój eksportu, wdrażanie niektórych technologii informatycznych i komunikacyjnych, zakup usług doradczych, promocję w kraju i za granicą, wdrażanie i komercjalizację technologii oraz produktów innowacyjnych, a także podejmowanie i rozwój działalności badawczo-rozwojowej.

Wsparcie mogły też otrzymywać firmy inwestujące w turystykę w regionie. Unijne środki mogły tu trafiać na bazę noclegową i gastronomiczną oraz na rozwój parków tematycznych, terenów rekreacyjnych czy obiektów służących aktywnym formom wypoczynku.

W większości podobne przedsięwzięcia będą mogły liczyć na unijne wsparcie również ze środków nowego RPO woj. śląskiego - na lata 2014-2020. Choć Program ten jeszcze nie jest gotowy, w ostatnich projektach tzw. uszczegółowień priorytetów RPO przypisano już szczegółowym działaniom i poddziałaniom konkretne kwoty. Proponowana w tych dokumentach łączna wartość środków, z których będą mogli korzystać przedsiębiorcy, sięga 450 mln euro.

Zgodnie z tymi zapisami na zachęcanie firm do innowacji, badań i rozwoju przewidziano blisko 160 mln euro. Poprawie usług ośrodków innowacji (parki technologiczne, klastry itp.) ma służyć ponad 36 mln euro (założono środki dla 37 takich instytucji).

Na rozwój technologii cyfrowych w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach trafić ma prawie 44,5 mln euro (dla 350 firm).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.