Śląskie: rzemieślnik - zawód pewniejszych od innych

fot: Andrzej Bęben/ARC

Absolwent gimnazjum wybierając zasadniczą szkołę zawodową podpisuje umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego z pracodawcą, tym samym ma status pracownika młodocianego. Okres nauki trwa 3 lata (w szkole i na praktykach u pracodawców); w okresie nauki otrzymuje wynagrodzenie od ok. 100 zł (w klasie I) do ok. 200 zł (w klasie III); trzyletni czas nauki zaliczany jest do stażu pracy. Nauka zawodu kończy się egzaminem czeladniczym, który jest egzaminem państwowym, a po kolejnych 3 latach pracy w zawodzie może uzyskać tytuł mistrza...

fot: Andrzej Bęben/ARC

Akcję promującą zawody i kształcenie rzemieślnicze wśród uczniów szkół gimnazjalnych województwa śląskiego rozpoczęła Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Jej częścią będą m.in. targi edukacji połączone z pokazami mistrzów rzemiosła.

Akcja "Jest Konkret - wybierz zawód rzemieślniczy" będzie m.in. polegała na umieszczaniu przez pracodawców środowiska rzemieślniczego w ich przedsiębiorstwach plakatów, które mają zachęcić uczniów gimnazjów województwa śląskiego do wybierania zawodów rzemieślniczych.

Według przedstawicieli Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, która zainicjowała tę akcję, rzemiosło kształci w ponad stu zawodach i jest "najbardziej efektywnym systemem szkolnictwa zawodowego (system dualny - nauka teorii w szkole zawodowej i praktyka u pracodawcy)".

Dyrektor Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach Michał Wójcik powiedział, że celem tej akcji jest m.in. pokazanie, że "rzemiosło ma dobry system kształcenia", który pozwala wykształcić młodych ludzi i znaleźć im pracę.

- Jesteśmy w stanie każdego przeszkolić i wprowadzić go na rynek pracy - poinformował Wójcik.

Wójcik podkreślał, że po trzech latach nauki zawodu "zdecydowana większość" młodych ludzi trafi na rynek pracy.

- Prowadziliśmy badania: ponad 90 proc. absolwentów rzemieślniczej nauki zawodu trafia na rynek pracy, a przeszło 60 proc. zostaje u pracodawcy, u którego odbywa praktyki jako pracownik młodociany - powiedział Wójcik.

Dyrektor Izby dodał, że za pośrednictwem przedsiębiorców zrzeszonych w Izbie, w witrynach sklepów, w zakładach usługowych i produkcyjnych pojawią się informacje nt. systemu edukacji rzemieślniczej adresowane do uczniów i rodziców gimnazjalistów, by w ten sposób zachęcić ich do wybierania zawodów rzemieślniczych.

Wiceprezes zarządu Związku Rzemiosła Polskiego prof. Jan Klimek podkreślał, że jest to bardzo ważne, bo "brakuje fachowców", a coraz mniej młodych osób decyduje się na naukę rzemiosła. Dodał, że szczególnie apelują do rodziców, gdyż to oni "często decydują, gdzie młody człowiek będzie się kształcić" oraz do szkół gimnazjalnych, by zachęcały uczniów do podejmowania nauki w zawodach rzemieślniczych.

Częścią akcji "Jest Konkret - wybierz zawód rzemieślniczy" będą Targi Edukacji. Ich zadaniem będzie zachęcanie młodych ludzi do wybrania zawodów rzemieślniczych m.in. poprzez pokazy mistrzów.

- Podczas targów chcemy przeprowadzić pokazy mistrzów rzemiosła w wielu branżach rzemieślniczych. Imprezie towarzyszyć będą pokazy mody, pokazy strzyżenia, przygotowywania wyrobów cukierniczych, pokazy dotyczące branży motoryzacyjnej - poinformowano.

Jak poinformowała Izba, absolwent gimnazjum wybierając zasadniczą szkołę zawodową podpisuje umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego z pracodawcą, tym samym ma status pracownika młodocianego. Okres nauki trwa 3 lata (w szkole i na praktykach u pracodawców); w okresie nauki otrzymuje wynagrodzenie od ok. 100 zł (w klasie I) do ok. 200 zł (w klasie III); trzyletni czas nauki zaliczany jest do stażu pracy. Nauka zawodu kończy się egzaminem czeladniczym, który jest egzaminem państwowym, a po kolejnych 3 latach pracy w zawodzie może uzyskać tytuł mistrza.

Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach ma ogromną tradycję w prowadzeniu nauki zawodu; przeszkoliła ponad 400 tys. osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.