Śląskie: Rybnik walczy z niską emisją

fot: ARC

Na realizację inwestycji polegających m.in. na likwidacji źródeł ciepła, które nie spełniają wymagań jakościowych, Rybnik chce przeznaczyć w 2016 r. 3 mln zł. Jednym z priorytetowych zadań jest wymiana pieców w domach prywatnych

fot: ARC

Rybnik, jedno z miast w województwie śląskim, które w sezonie grzewczym odnotowuje znaczne zanieczyszczenie powietrza, zamierza przeznaczyć w najbliższych latach ok. 30 mln zł na walkę z niską emisją, w tym m.in. na dopłaty do wymiany pieców.

Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta w Rybniku, na realizację inwestycji polegających m.in. na likwidacji źródeł ciepła, które nie spełniają wymagań jakościowych, miasto chce przeznaczyć w 2016 r. 3 mln zł. Jednym z priorytetowych zadań jest wymiana pieców w domach prywatnych.

Samorząd poinformował, że zakończyły się konsultacje ws. zasad udzielania dotacji celowych na dofinansowanie do wymiany/zakupu m.in. kotłów gazowych, olejowych, kotłów na paliwo stałe, w tym biomasę (spełniających wymagania jakościowe), pomp ciepła, instalacji solarnej, czy podłączenia do sieci centralnego ogrzewania. Proponowane kwoty dotacji - w przypadku osób fizycznych - wahają się od 3 tys. do 10 tys. zł w zależności od rodzaju inwestycji.

Za ok. 1,7 mln zł docieplone zostaną też mieszkania komunalne znajdujące się w zarządzie Zakładu Gospodarki Komunalnej. Z tej kwoty sfinansowania zostanie też wymiana źródeł ciepła.

Kontynuowany jest podjęty w 2015 r. projekt - o wartości ok. 24,4 mln zł - w ramach którego w blisko 20 miejskich obiektach planowana jest modernizacja i wymiana źródeł ciepła oraz docieplenie budynków. Przedsięwzięcie obejmuje przedszkola i szkoły oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Zakończenie jego realizacji zaplanowano na 2018 r.

W listopadzie ub. roku Rybnik zainaugurował w mieście kampanię billboardową informującą o szkodliwości smogu. Miejskie billboardy pojawiły się przy ulicach prowadzących do i z Rybnika.

Władze Rybnika podkreślały wówczas, że źródłem zanieczyszczenia powietrza w okresie zimowym bardzo często są przydomowe kotłownie i piece, a kampania ma na celu zwrócenie uwagi mieszkańców na fakt, że to, czym oddychają, w dużej mierze zależy od nich samych.

"Sytuację może poprawić np. rezygnacja ze spalania gorszej jakości paliw i odpadów" - wskazywał rybnicki samorząd.

Prowadzona w mieście akcja jest uzupełnieniem zainicjowanej przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych (CRIS) w partnerstwie ze stowarzyszeniem Krakowski Alarm Smogowy kampanii społecznej "Wyjście smoga", która stawia sobie za cel walkę o lepszą jakość powietrza. Kampania przestrzega przed smogiem - "Smog zabija" - oraz przed paleniem w przydomowych piecach m.in. odpadami. "Szacuje się, że z powodu zanieczyszczeń powietrza w Polsce każdego roku umiera przedwcześnie ok. 45 tys. osób" - napisano na billboardach.

Intensywne prace nad poprawą sytuacji aerosanitarnej w mieście podjął też powołany w mieście zespół zadaniowy ds. ograniczenia niskiej emisji. Jego zadaniem jest m.in. realizacja inicjatyw edukacyjnych i ekologicznych oraz wprowadzanie rozwiązań ułatwiających mieszkańcom zmianę starych pieców czy kotłów na instalacje bardziej przyjazne środowisku.

Od kilku lat w sezonie grzewczym notuje się w Rybniku znaczne zanieczyszczenie powietrza (o różnym natężeniu), co skutkuje m.in. unoszeniem się nad miastem smogu. Według automatycznych pomiarów Śląskiego Monitoringu Powietrza dopuszczalne stężenia tzw. pyłu zawieszonego, będącego głównym składnikiem smogu, niekiedy przekraczały normę nawet ponadtrzykrotnie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.