Śląskie: Projekt InterSilesia ma pomagać firmom w ekspansji zagranicznej

fot: Maciej Dorosiński

Zarząd woj. śląskiego, na którego czele stoi marszałek Jakub Chełstowski (na zdjęciu) skierował list do prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali w sprawie wycinki drzew przy Parku Śląskim

fot: Maciej Dorosiński

Projekt InterSilesia o wartości ponad 28 mln zł ma pomóc kilkuset przedsiębiorcom z woj. śląskiego w ekspansji zagranicznej. W piątek, 11 grudnia, podpisano umowę na realizację tego przedsięwzięcia; rekrutacja firm ma ruszyć w pierwszym kwartale 2021 r.

Jak wynika z informacji Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości - instytucji samorządu woj. śląskiego, która była odpowiedzialna za przeprowadzenie konkursu, współfinansowany kwotą ponad 19 mln zł ze środków unijnych projekt będzie realizował Fundusz Górnośląski (spółka urzędu marszałkowskiego) w partnerstwie z departamentem gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego.

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski ocenił w piątek, że projekt InterSilesia wpisuje się w strategię województwa Zielone Śląskie 2030, pozwalając firmom z regionu zaistnieć na rynkach zagranicznych.

- To szansa na nowe możliwości i nowe kompetencje dla firm, a jednocześnie nowa jakość gospodarcza, fachowe doradztwo i wzmocnienie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w województwie - powiedział Chełstowski.

Według ŚCP projekt zapewni kierowane do kilkuset przedsiębiorców usługi: indywidualne usługi doradcze z zakresu eksportu, tworzenie modeli internacjonalizacji wspomagających proces wchodzenia na rynki zagraniczne czy wsparcie planowania współpracy z zagranicznymi partnerami. Część firm ma skorzystać z indywidualnie opracowywanych ścieżek rozwoju działalności eksportowej.

W ramach projektu ma powstać Centrum Internacjonalizacji. Ma to być zaplecze infrastrukturalne, tworzone pod kątem organizacji konferencji, warsztatów, a także udzielania firmom informacji i świadczenia usług doradczych. Według wcześniejszych informacji Centrum Internacjonalizacji miałoby działać w jednym z zaadaptowanych obiektów Stadionu Śląskiego - dawnym hotelu.

Częścią projektu ma być też serwis internetowy. Platforma Internacjonalizacji ma dostarczać bieżących informacji nt. eksportu, funkcjonowania na rynkach zagranicznych czy promowania potencjału gospodarczego regionu. Ma zawierać "generator modeli internacjonalizacji", bazę ofert współpracy biznesowej i inwestycji, a także "obszerną bazę wiedzy".

Wszystkie przewidziane w projekcie działania na rzecz firm mają być świadczone nieodpłatnie. Pierwszym zadaniem w ramach InterSilesii będzie rekrutacja przedsiębiorców, chcących uzyskać doradztwo i wsparcie w procesie eksportowym. Ma ona ruszyć w I kw. 2021 r.

Istniejący od 25 lat Fundusz Górnośląski to spółka należąca w większości do samorządu woj. śląskiego. Do jej głównych zadań należy rozwój rynków kapitałowych w regionie oraz działanie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia miejsc pracy. Misję realizuje m.in. poprzez inwestycje w podmioty gospodarcze oraz współpracę z samorządami.

Samorząd woj. śląskiego w ostatnich miesiącach prowadził i deklarował działania na rzecz umiędzynarodowienia regionalnej przedsiębiorczości. Na początku br. m.in. informował o wartym blisko 25 mln zł i rozpisanym do 2023 r. programie Global Silesia, zakładającym promocję inwestycyjną woj. śląskiego i wsparcie firm z regionu na świecie.

W finansowanym głównie z unijnych środków programie Global Silesia, również prowadzonym przez samorząd regionu oraz Fundusz Górnośląski, zaplanowano 56 wydarzeń o charakterze biznesowym w kraju i za granicą, z których ma skorzystać 236 przedsiębiorców.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.