Śląskie: prezydent Duda oddał hołd powstańcom śląskim

fot: Maciej Dorosiński

Prezydent swoją wizytę na Śląsku rozpoczął od złożenia wieńca przy Kopcu Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

fot: Maciej Dorosiński

+14 Zobacz galerię

Galeria
(17 zdjęć)

Od Piekar Śląskich rozpoczął swoją środową (23 listopada) wizytę na Śląsku prezydent Andrzej Duda. Głowa państwa złożyła wieniec przy Kopcu Wyzwolenia, potem odwiedził sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej, a na samym końcu w Parku Wolności spotkał się z mieszkańcami miasta. W czasie wizyty zatrzymano mężczyznę, który miał przy sobie strzykawkę oraz nóż i prawdopodobnie szykował się do ataku na prezydenta.

Wieniec przy Kopcu Wyzwolenia Andrzej Duda złożył w asyście żołnierzy. W ten sposób oddał hołd powstańcom śląskim. W uroczystości tej uczestniczyli także śląscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz władze Piekar Śląskich. Prezydent po złożeniu kwiatów otrzymał od młodzieży z Zespołu Szkół Katolickich kopię obrazu Matki Bożej Piekarskiej. Kilka chwil później mógł go obejrzeć na własne oczy, ponieważ piekarskie sanktuarium było kolejnym przystankiem na trasie prezydenckiej wizyty. Jak przyznał w czasie spotkania z mieszkańcami, w miejscu tym był pierwszy raz.

- To serce i duch zawsze tutaj były. Krew wylana za Polskę pozostanie fundamentem jedności i wierności, także w znaczeniu społecznym. Jako Ślązacy i jako Polacy jednocześnie, jesteście ważnym składnikiem naszego społeczeństwa. Ważnym elementem tego, co nazywamy polską tradycją, tego co nazywamy polską kulturą - mówił w Parku Wolności Andrzej Duda.

Prezydent odniósł się także do zmian dotyczących wieku emerytalnego.

- Ten wiek 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn zostaje przywrócony tą ustawą, która wejdzie w życie w przyszłym roku, w październiku. I mam nadzieję, że to jest realizacja tego, na co większość polskiego społeczeństwa rzeczywiście czekała i likwidacja ewidentnej niesprawiedliwości – przyznał.

- Wierzę w kreatywność i w etos ciężkiej, wytrwałej pracy tutaj na Śląsku; wierzę, że będzie on budował Rzeczpospolitą, że polska władza będzie to wszystko wspierała, aby Śląsk mógł się rozwijać; aby rozwijał się w Polsce i stanowił siłę Rzeczypospolitej - oświadczył prezydent.

Andrzej Duda objął swoim patronatem zaplanowane na 2017 r. obchody 80-lecia usypania Kopca Wyzwolenia i 70-lecia nadania Piekarom praw miejskich. Obiecał mieszkańcom, że zrobi wszystko, co w jego mocy, by odwiedzić miasto ponownie w związku z tymi obchodami.

Kolejnym przystankiem na trasie prezydenta było Zabrze, gdzie zaplanowano m.in. spotkanie ze związkami zawodowymi z kopalni Makoszowy.

W galerii: Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Piekarach Śląskich, 23 listopada 2016 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.