Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.21 PLN (+1.66%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.95 PLN (-1.25%)

ORLEN S.A.

128.70 PLN (+1.39%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.55 PLN (+1.54%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.02 PLN (+2.24%)

Enea S.A.

22.78 PLN (+0.89%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.55 PLN (+2.08%)

Złoto

4 779.25 USD (+0.69%)

Srebro

78.21 USD (+1.55%)

Ropa naftowa

99.29 USD (0.00%)

Gaz ziemny

2.73 USD (+1.23%)

Miedź

6.08 USD (+0.92%)

Węgiel kamienny

104.15 USD (+4.25%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.21 PLN (+1.66%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.95 PLN (-1.25%)

ORLEN S.A.

128.70 PLN (+1.39%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.55 PLN (+1.54%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.02 PLN (+2.24%)

Enea S.A.

22.78 PLN (+0.89%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.55 PLN (+2.08%)

Złoto

4 779.25 USD (+0.69%)

Srebro

78.21 USD (+1.55%)

Ropa naftowa

99.29 USD (0.00%)

Gaz ziemny

2.73 USD (+1.23%)

Miedź

6.08 USD (+0.92%)

Węgiel kamienny

104.15 USD (+4.25%)

Śląskie: powstaje instytucja dla nauki, biznesu i samorządu

fot: Maciej Dorosiński

Prezesem zarządu stowarzyszenia "Pro Silesia" został prof. Wiesław Banyś z Uniwersytetu Śląskiego

fot: Maciej Dorosiński

Koordynowaniem interesów biznesu, nauki i samorządu, ma się zajmować powstające w woj. śląskim stowarzyszenie "Pro Silesia". Platforma współpracy tych środowisk ma działać na szczeblu krajowym i europejskim, m.in. na gruncie dotychczasowego biura województwa w Brukseli.

W środę (22 marca) podjęto kolejne kroki formalne, prowadzące do powołania Stowarzyszenia Biznes-Nauka-Samorząd "Pro Silesia". Przyjęto bowiem uchwały związane z utworzeniem instytucji i jej statutem, wybrano pięcioosobowy zarząd i ustalono skład komisji rewizyjnej. Następny etap, to rejestracja stowarzyszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym, po czym podmiot oficjalnie rozpocznie działalność.

Jak tłumaczył członek zarządu woj. śląskiego Kazimierz Karolczak, stowarzyszenie ma być platformą współpracy tych trzech wymienionych środowisk. Chodzi też o skoordynowanie oddzielnych dotąd inicjatyw tych środowisk m.in. na rzecz wspierania przedsiębiorczości.

- Samorząd powinien współpracować z nauką i biznesem, a do tej pory nie było podmiotu, który by tę współpracę koordynował. Do tej pory każde z tych środowisk szukało własnych narzędzi do tego, żeby rozwijać swoje obszary zainteresowania. Mam nadzieję, że razem będzie nam łatwiej - mówił Karolczak.

Stowarzyszenie ma też przejąć zadania realizowane obecnie przez Biuro Regionalne Woj. Śląskiego w Brukseli, które jest jednostką budżetową samorządu tego regionu.

- Chcemy wyposażyć stowarzyszenie w narzędzia, żeby prowadziło swoją aktywność również w Brukseli, zamiast naszej jednostki budżetowej - dodał Karolczak.

Zaznaczył, że również w tym zakresie każde z tych środowisk starało się dotychczas szukać możliwości zewnętrznego wsparcia swoich działań samodzielnie.

Celem instytucji jest więc stworzenie partnerstwa międzysektorowego i wspieranie współpracy na linii biznes-nauka-samorząd. Chodzi też m.in. o dążenie do umiędzynarodowienia tych podmiotów, a także o promocję regionu.

W skład pięcioosobowego zarządu weszli przedstawiciele wszystkich środowisk. Prezesem zarządu został prof. Wiesław Banyś z Uniwersytetu Śląskiego, wiceprezesami członek zarządu woj. śląskiego Kazimierz Karolczak i prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, a członkami Janusz Michałek z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Tomasz Zjawiony z Regionalnej Izby Gospodarczej.

Siedzibą stowarzyszenia są Katowice, a wśród podmiotów przystępujących do niego znalazły się miasta, uczelnie wyższe i partnerzy otoczenia biznesu. Wśród miast to: Sosnowiec, Rybnik, Katowice, Gliwice, Częstochowa i Bielsko-Biała, a uczelni wyższych - Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Ekonomiczny, Politechnika Częstochowska, Śląski Uniwersytet Medyczny i Akademia Techniczno-Humanistyczna.

Z kolei wśród partnerów otoczenia biznesu znalazły się: Regionalna Izba Przemysłowo Handlowa w Gliwicach, Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Powstanie w woj. śląskim instytucji mającej koordynować interes biznesu, nauki i samorządu już w październiku ub. roku zapowiadał Kazimierz Karolczak. Już wtedy pojawił się też kontekst działalności biura regionu w Brukseli.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na czym polega technologia toczenia CNC?

Toczenie CNC to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod obróbki metalu, która pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnych kształtów i wymiarów elementów. Proces sterowany komputerowo zapewnia powtarzalność i wysoką jakość wykonania, dlatego znajduje zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Poniżej wyjaśniamy, jak działa ta technologia i gdzie jest wykorzystywana w praktyce.

Rozpoczyna się 18. Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach

Trzydniowy 18. Europejski Kongres Gospodarczy (EKG) - European Economic Congress (EEC) rozpocznie się w środę rano w Katowicach. Program obejmie blisko 220 sesji tematycznych; w otwarciu ma uczestniczyć minister finansów Andrzej Domański.

Hennig-Kloska: Koniec prac nad specustawą o pomocy poszkodowanym w Czystym Powietrzu

Prace nad projektem specustawy ws. pomocy poszkodowanym w "Czystym Powietrzu" mogą szybko się zakończyć; może w ciągu miesiąca zostanie przyjęty przez rząd - wynika z wypowiedzi ministry klimatu Pauliny Hennig-Kloski. Oceniła, że będzie to możliwe, o ile nie będzie "większych uwag" do projektu.

Domański: Tempo wzrostu produkcji przemysłowej najwyższe od czterech lat

Polska gospodarka przyspiesza mimo rosnących globalnych napięć i wahań cen ropy - ocenił we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jak wskazał, produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 9,4 proc. rok do roku, co jest najwyższym tempem od czterech lat.